Zbiornik retencyjny na wodę deszczową – kiedy warto się na niego zdecydować?

zbiornik retencyjny

Zbiorniki retencyjne mają różnorodne zastosowanie. Te duże, wykonywane na skalę przemysłową, gromadzą nadmiar wody deszczowej, chroniąc okoliczne tereny przed zalaniem. Te mniejsze, przydomowe, to natomiast doskonały sposób na zdobycie darmowej wody, którą można później wykorzystać do różnych celów, głównie do nawadniania działki lub ogrodu.

Zbiornik retencyjny jest sztucznym zbiornikiem wykonanym z materiałów o wysokiej szczelności. Odprowadzany jest do niej nadmiar wody deszczowej. Warto wykonać go na terenach, na których opady deszczu są poważnym zagrożeniem ze względu na ryzyko występowania powodzi, a także zalania pobliskiego terenu. Przemysłowe zbiorniki retencyjne są koniecznością w zakładach, które znajdują się na terenach, na których ryzyko zalania jest wysokie, co znacznie utrudniłoby codzienną działalność firmy.

Jak zbudować zbiornik retencyjny?

Budowa zbiornika retencyjnego to spore wyzwanie, które zawsze warto zlecić profesjonalistom. Doświadczeni inżynierowie są w stanie wykonać zbiornik o odpowiedniej wielkości, parametrach, dopasowany do potrzeb terenu, a także do poziomu opadów, jakie zwykle występują na danym terenie. Jeśli zbiornik będzie niewłaściwie zaprojektowany, może okazać się niewystarczający. Warto więc inwestować w sprawdzone rozwiązania i firmy dysponujące świetnie przygotowaną kadrą inżynierską.

Przydomowe zbiorniki retencyjne

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się niewielkie, przydomowe zbiorniki retencyjne. Pozwalają na gromadzenie wody opadowej, którą można wykorzystać do podlewania działki, ogrodu, czyszczenia urządzeń i akcesoriów ogrodniczych. Zbiornik retencyjny na deszczówkę to rozwiązanie na dużo mniejsza skalę niż duże zbiorniki przemysłowe, co jednak nie oznacza, że nie wymaga solidnego wykonania. W tym przypadku również ważny jest profesjonalny projekt, dzięki któremu zbiornik retencyjny będzie dopasowany do konkretnych potrzeb.