Jakich dokumentów wymaga notariusz?

dokumenty notarialne

Notariusz to urzędnik publiczny, którego zadaniem jest poświadczanie ważnych dokumentów oraz czynności prawnych. W wielu sytuacjach wymagane jest udanie się do notariusza i sporządzenie odpowiednich dokumentów. Jednak nie każdy wie, jakie dokładnie dokumenty są wymagane w takich przypadkach. W tym artykule omówimy, jakie dokumenty wymaga notariusz oraz na co trzeba zwrócić uwagę przed wizytą w kancelarii notarialnej.

Dokumenty wymagane przez notariusza przy sporządzaniu aktów notarialnych

Akt notarialny to dokument, który ma bardzo duże znaczenie w dziedzinie prawa. Może on dotyczyć m.in. sprzedaży nieruchomości, zawarcia umowy spadkowej czy poświadczenia dziedziczenia. Aby takie dokumenty miały ważność prawną, muszą być sporządzone przez notariusza. W takim przypadku konieczne jest przedstawienie przez osoby zainteresowane dokumentów tożsamości, tj. dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku, gdy aktem notarialnym zostanie objęta nieruchomość, będzie również potrzebny akt notarialny właściciela lub innych właścicieli, akt notarialny dotyczący hipoteki, odpisu z księgi wieczystej oraz umowy przedwstępnej.

Dokumenty wymagane przez notariusza przy sporządzaniu testamentu

Testament to dokument, w którym można określić, kto ma dziedziczyć nasze mienie po śmierci. Sporządzenie testamentu wymaga obecności notariusza. W takim przypadku konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego lub paszportu oraz listy naszych majątków. W przypadku testamentu zwykłego nie jest wymagane posiadanie jakichkolwiek dokumentów potwierdzających posiadanie mienia. Natomiast jeśli testament będzie dotyczył nieruchomości, wówczas konieczne będzie przedstawienie aktu notarialnego dotyczącego nieruchomości.

Jeżeli interesuje Cię notariusz w Olsztynie na Zatorzu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, należy upewnić się, że notariusz jest doświadczony i posiada odpowiednie kwalifikacje oraz licencję na wykonywanie zawodu. Po drugie, warto zwrócić uwagę na ceny usług, porównując je z ofertami innych notariuszy. Ponadto dobra kancelaria notarialna w Olsztynie powinna rozwiać wszelkie wątpliwości i dać odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania. Ostatecznie, ważne jest również, aby notariusz był łatwo dostępny i miał dogodne godziny pracy, aby umożliwić łatwe i szybkie załatwienie wszelkich formalności.