Zakładanie oczek wodnych – na czym polega?

ogrod

Oczko wodne czy też małe źródełko lub ściana wodna potrafi być wręcz świetną ozdobą dla każdego ogrodu. Takie elementy wprowadzają różnorodność, a także są w stanie wytworzyć w ogrodzie unikalny mikroklimat pełen roślin, czy nawet zwierząt. Jak wygląda zakładanie oczek wodnych?

Czym jest oczko wodne?

Definicja mówi o tym, że oczko wodne to mały zbiornik wodny, który może być naturalny lub sztuczny. Te drugie tworzy się poprzez zakładanie oczek wodnych i mają one funkcję ozdobną, a w wypadku występowania naturalnego oczko wodne pełni rolę ekotonu, czyli ekosystemu przejściowego pomiędzy dwoma ekosystemami. Wedle ustawy za oczko naturalne oczko wodne uznaje się śródpolny lub śródleśny zbiornik wodny o powierzchni do 1 ha.

Co jest potrzebne do założenia oczka wodnego?

Najważniejsza informacja dotyczy oczywiście pozwolenia na budowę. To nie jest potrzebne w wypadku sztucznych oczek wodnych, których powierzchnia to maksymalnie 50 metrów kwadratowych. Większe trzeba już zgłosić i wystąpić o pozwolenie na ich budowę.

Jak przebiega zakładanie oczka wodnego?

Zakładnie oczka wodnego rozpoczyna się oczywiście od wyboru miejsca. Najważniejsze jest by nie było ono nasłonecznione przez cały dzień. W ten sposób będzie ono się zbyt nagrzewało, przez co wystąpi zwiększone parowanie wody oraz bardzo szybki rozwój glonów.

Gdy jednak mamy już wybrane miejsce pod oczko wodne to pora na wykop. Nie można też zapomnieć w tym czasie o wstawieniu w okolicy pompy filtracyjnej, która oczyści wodę w oczku. W tym celu wyznacza się obrys oczka. Wykop z kolei w najgłębszym miejscu powinien mieć około 100 centymetrów. Dno należy następnie oczyścić z kamieni, korzeni oraz wszelakich zanieczyszczeń, a następnie ułożyć na nim warstwę piasku. Następnie pora na wyłożenie szczelnego dna. W tym celu używa się włókniny oraz folii izolacyjnej.

Gdy rozłożymy już włókninę i folię, która pozwoli na stworzenie szczelnego oczka wodnego pora na wlanie nieco wody tak, by folia się ułożyła, a następnie wzmocnienie brzegów. Tak przygotowane oczko wodno wystarczy tylko ozdobić.