Oświetlenie ogrodu – na jakie lampy warto postawić?

oswietlenie ogrodu

Podczas tworzenia oświetlenia ogrodu stajemy przed wyborem lamp, których na rynku jest całe mnóstwo. Obecnie bowiem istnieje wiele ich rodzajów i każdy różni się tym jak można je zastosować czy też sposobem w jaki one świecą. Na jakie lampy warto więc postawić podczas tworzenia oświetlenia ogrodu?

Jakie rodzaje lamp są dostępne podczas tworzenia oświetlenia ogrodu?

Obecnie osoby, które tworzą oświetlenie ogrodu mają naprawdę bogaty wybór jeśli chodzi o przeróżne rodzaje lamp dostępne na rynku, których jest naprawdę sporo. Najczęściej stosowane to wszelkiego rodzaju słupki oświetleniowe czyli po prostu lampy stojące. By kwalifikowały się do tej kategorii lampy muszą mieć wysokość sięgającą maksymalnie 140 centymetrów. Wyższe lampy są już uznawane za latarnie, które są równie ciekawym sposobem na oświetlenie ogrodu i nadanie mu niepowtarzalnego charakteru.

Inne lampy to na przykład lampy wiszące, które można montować na drzewach czy też pod sufitem wszelakich altanek. Na ścianach z kolei świetnie sprawdzą się kinkiety zewnętrzne. Mowa tu zarówno o ścianach altan, jak i murach czy też nawet ścianach budynku, gdyż z ich pomocą można stworzyć świetnie oświetlenie zewnętrzne domu. Ciekawa propozycja to lampy najazdowe montowane w ścianie lub podłożu, które w ten sposób oszczędzają miejsce.

Które lampy są warte uwagi podczas tworzenia oświetlenia ogrodu?

Najczęściej wykorzystywane są z pewnością lampy stojące takie jak słupki oświetleniowe, które pozwalają na oświetlenie ciągów komunikacyjnych oraz latarnie, dzięki którym możliwe jest oświetlenie znacznie większej przestrzeni. Na popularności zyskują jednak również lampy najazdowe, które można zamontować na przykład w schodach w celu ich oświetlenia.

Tak naprawdę każda lampa może być dobrym wyborem jeśli tylko mamy pomysł na jej odpowiednie wykorzystanie. Kinkiety zewnętrzne służą na przykład do podkreślenia walorów elewacji domu. Dlatego najważniejsza kwestia to po prostu stworzenie dobrego projektu oświetlenia.