Blachodachówka jest jednym z częściej wybieranych pokryć dachowych. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko niskiej cenie, ale również niewielkiej wadze, która nie obciąża więźby oraz odpornością na działanie warunków atmosferycznych i czynników mechanicznych. Jednak aby cieszyć się funkcjonalnością i estetyką dachówki z blachy, trzeba zadbać nie tylko poprawny montaż, ale również bezpieczny transport i właściwe składowanie. W niniejszym artykule skupimy się na przechowywaniu blachodachówki na terenie budowy. O czym należy pamiętać, aby nie zniszczyć materiału?
Bezpieczny rozładunek blachodachówki
Decydując się na zakup pokrycia dachowego, należy dowiedzieć się nie tylko, w jaki sposób je przechowywać, ale również przenieść w docelowe miejsce. Jeśli chodzi o rozładunek omawianej blachodachówki, to przydadzą się specjalne zawiesia pasowe. Opcjonalnie można też zaopatrzyć się w wózki widłowe, jednak trzeba wówczas pamiętać, że rozstaw ich osi powinien wynosić co najmniej 150 centymetrów. Przenosząc poszczególne elementy, należy zadbać o to, aby nie doprowadzić do powstania zarysowań albo innych uszkodzeń. Właśnie dlatego dobrze jest je chwytać w miejscu przetłoczeń. Ta zasada dotyczy zarówno przenoszenia materiału z pojazdu transportującego, jak i późniejszych zmian lokalizacji w miejscu budowy.
O czym należy pamiętać, składując blachodachówkę?
Wiemy już, co należy zrobić, aby nie uszkodzić blachodachówki podczas rozładunku. Niemniej istotną kwestią w kontekście bezpieczeństwa tego materiału jest sposób składowania. Czasami zdarza się tak, że prace montażowe nie rozpoczynają się bezpośrednio po dostarczeniu pokrycia. Poszukując odpowiedniego miejsca do magazynowania dachówki z blachy, trzeba pamiętać o zapewnieniu optymalnych warunków, czyli wyborze takiej przestrzeni, w której nie dochodzi do gwałtownych i dużych zmian wilgotności oraz temperatury powietrza, ponieważ mogłoby to doprowadzić do korozji i odparzeń powłok lakierniczych. Ponadto w wybranym pomieszczeniu nie może być też dostępu do agresywnie reagujących materiałów. Kolejną kwestią jest sposób układania blachodachówki. O to, jakimi zasadami należy się wówczas kierować, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który powiedział nam:
– Sposób przechowywania blachodachówki jest niezwykle ważny, aby nie uszkodzić materiału. Do najważniejszych zasad, którymi należy się kierować, zaliczamy układanie arkuszy blachy na podporach, których szerokość wynosi co najmniej 10 centymetrów, natomiast wysokość 20 centymetrów. Oprócz tego podpory powinny być rozmieszczone maksymalnie co 1 metr. W zależności od potrzeb i dostępnych akcesoriów można do tego wykorzystać specjalne palety, które dodatkowo ochronią materiał przed zabrudzeniami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać paczki jedna na drugiej, jednak wówczas należy przełożyć je listwami i nie obciążać ich dodatkowo niczym więcej.
Oprócz omówionych przez naszego rozmówcę sposobów przechowywania blachodachówki można też zdecydować się na ułożenie jej na zewnątrz. Jednak wówczas trzeba zadbać o dokładne przykrycie (na przykład plandeką) oraz wentylację.