Do czego służą tzw. bazy samochodowe?

fotelik

Rodzice stojący przed wyborem fotelika samochodowego mają do wyboru wiele rozwiązań. W dzisiejszym artykule pod lupę weźmiemy bazy samochodowe przygotowane obrotowe, montowane na pasy i do systemu ISOFIX. Czy baza samochodowa pasuje do każdego rodzaju fotelików? Jakie zalety i wady ma rozwiązanie tego typu? Czym jest ISOFIX i dlaczego baza do tego systemu jest tak chętnie wybierana?

Zalety i wady tzw. baz samochodowych

W odróżnieniu od tradycyjnych fotelików przypinanych pasami bezpieczeństwa znajdującymi się w pojeździe, mocowanie i odpinanie fotelika do bazy przebiega zdecydowanie sprawniej i łatwiej. Większość baz można odwracać o 180°, dlatego w trakcie postoju można zmienić pozycję dziecka, by je nakarmić. Wadą tego rozwiązania jest brak uniwersalności. Nie każda baza będzie pasować do konkretnego modelu fotelika samochodowego.

O systemie ISOFIX słów kilka

ISOFIX do unikatowy system mocowania fotelików dla dzieci do foteli samochodowych. Proste i mocne zaczepy zamocowane na stałe w aucie podczas produkcji oraz znajdujące się w foteliku stanowią obecnie najwygodniejszą i najbezpieczniejszą metodę przewożenia dzieci w samochodzie. System ten stał się standardem bezpieczeństwa, dlatego od roku 2000 każde wyprodukowane auto musi zostać wyposażone w zaczepy ISOFIX. Co to oznacza dla rodziców dzieci? To, że każdy fotelik ISOFIX pasuje do systemu łączenia w pojeździe, a to z kolei daje możliwość bezpiecznego przewożenia malucha w pojazdach należących do rodziny czy w taksówce.

Czym jest baza pod fotelik ISOFIX?

Baza to element wykonany z tworzywa, który umieszczany jest w pojeździe i łączony z zaczepami systemu ISOFIX lub mocowany na pasy bezpieczeństwa. Dopiero na bazę montowane jest nosidełko bądź fotelik. Jak wyjaśnia sklep dziecięcy For Kids, bazę mocuje się na stałe i wypina z niej sam fotelik bądź nosidełko, co zapewnia rodzicom oszczędność czasu i mnóstwo wygody. Baza samochodowa wyposażona jest w oznaczenia instruujące, w jaki sposób montować fotelik. Dzięki temu można uniknąć ryzyka i zapewnić maluchowi maksimum bezpieczeństwa.

Jak wybrać bazę ISOFIX?

Bazy samochodowe przeznaczone są do fotelików z pierwszych trzech grup podzielonych według kategorii wagowych dzieci:

  • grupa 0 – od 0 do 13 kg,
  • grupa 0+ – od 0 do 18 kg,
  • grupa I – od 9 do 18 kg.

Masę ciała powyżej 18 kg dziecko osiąga, kończąc zazwyczaj około czterech lat. Przez cały ten czas maluch potrzebuje pomocy w zapinaniu, dlatego baza, choć dla fotelików z grupy II i III się nie sprawdzi, może okazać się bardzo pomocna w pierwszych latach życia dziecka.