Jak urządzić kuchnię w stylu loft?

loftowa kuchnia

Kuchnie loft są coraz częściej wybierane przez klientów. Urządzenie kuchni na planie otwartym w industrialnym stylu wiąże się bowiem z wieloma zaletami. W artykule dokładniej opisujemy, czym odznaczają się kuchnie loft oraz na jakie elementy szczególnie trzeba zwracać uwagę podczas projektowania i wykańczania takich kuchni.

Charakterystyka kuchni loft

Kuchnie loftowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które marzą o industrialnym stylu wykończenia pomieszczeń. Poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów podczas wykończenia wnętrza i wybranie odpowiednich mebli i urządzeń AGD, można to osiągnąć, nawet jeśli nie chcemy się przeprowadzić do pofabrycznego budynku, w którym będzie wysoki strop i mało ścian. W stylu loft królują surowe, naturalne materiały, takie jak beton, drewno z wyrazistymi słojami, cegła i metale. Styl loftowy/industrialny charakteryzuje się dbałością o funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. Bazą wykończenia wnętrza są zawsze ściany i podłoga, na których znajdują się pasujące do klimatu stylu elementy wykończenia. Żeby osiągnięty efekt aranżacji kuchni loft był dobry, podczas jej projektowania należy się zastanowić nad wyborem wszystkich elementów wykończenia w taki sposób, żeby nam zapewniły możliwość wykorzystania przestrzeni tak, jakbyśmy tego chcieli.

Jakie elementy wykończenia najlepiej sprawdzają się w kuchniach loft?

Panujący w kuchniach loftowych klimat musi być prosty i surowy. Więcej na temat wykańczania kuchni w stylu loft opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów z salonu meblowego ZOV w Poznaniu, który specjalizuje się w wykonywaniu mebli na zamówienie:

W trakcie projektowania kuchni loft trzeba precyzyjnie określić, czego od tego wnętrza oczekujemy. Pozwoli nam to dobrać takie elementy wykończenia, które ułatwią wykonywanie wszystkich zadań kuchennych i spędzanie w tym wnętrzu czasu. Chcąc osiągnąć efekt kuchni w stylu industrialnym, koniecznie trzeba zadbać o zapewnienie sobie odpowiedniej przestrzeni oraz o zastosowanie odpowiedniej kolorystyki. W stylu loft najlepiej sprawdzają się beże, biele, szarości i czerń. Łącząc je można osiągnąć naprawdę znakomity efekt estetyczny.

Sposób wykończenia kuchni loft powinien być surowy i z klimatem. Często można usłyszeć, że styl loft nie znosi dekoracji i chcąc zachować taki styl wykończenia kuchni, powinno się ich unikać. Jednak nie do końca jest to prawda. Bez dekoracji wnętrze byłoby niekompletne. Ważne jest jednak to, żeby te dodatkowe elementy także pasowały do ogólnego charakteru wnętrza.

Styl industrialny idealny w połączonych z salonem aneksach

Styl loft idealnie nadaje się też do wykańczania kuchni połączonych z jadalnią i z salonem. Pomiędzy poszczególnymi strefami w takich wnętrzach często nie ma nawet ścian, tylko są one od siebie oddzielona z użyciem elementów wykończenia. Wykańczając takie wnętrza warto jest zadbać o to, żeby całość była taka sama lub chociaż nawiązywała do loftowego charakteru kuchni. Część z salonem może ją jednak nieco ocieplać i dodawać do niej trochę kolorytu. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby także tutaj znalazły się elementy wykończenia w klimacie kuchni. Może to być np. metalowy żyrandol lub metalowy stolik kawowy z drewnianym blatem.