Nowoczesne biurowce powinny być wydajne, bezpieczne i estetyczne. Aby spełnić oczekiwania inwestorów i pracowników, muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Które z nich są najczęściej wykorzystywane? Jak postęp technologiczny wpływa na proces budowy? Dowiedz się więcej.
Nie tylko żelbet i stal
Wielkie biurowce kojarzą nam się zazwyczaj ze stalowym lub żelbetonowym szkieletem, który otoczony jest szkłem. Jest to często wykorzystywany sposób, lecz warto pamiętać, że mniejsze budynki biurowe można wykonywać przy użyciu tradycyjnej techniki budowlanej i przy wykorzystaniu takich materiałów jak cegła czy pustak ceramiczny. Sporą popularnością cieszą się także konstrukcje z prefabrykatów, m.in. drewnianych lub żelbetowych. Wybór materiału warto skonsultować z architektem i wykonawcą budynków biurowych. Doświadczeni specjaliści z pewnością doradzą, jaki materiał będzie najbardziej opłacalny ekonomicznie i najlepiej odpowie na nasze potrzeby.
W przypadku drapaczy chmur współcześnie najpopularniejszym materiałem jednak żelbet, który w porównaniu ze stalą cechuje większymi zaletami użytkowymi i bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Do konstrukcji fasad powszechnie używa się aluminium. Wciąż wykorzystywane są także takie materiały jak beton czy stal. Do budowy fundamentów najwyższego budynku świata, Burj Khalifa, wykorzystano aż 45 000 m2 betonu. Co ciekawe, ze względu na czynniki ekologiczne, w wielu krajach rozpoczęto budowę wieżowców z drewna. Z tych samych powodów coraz częściej sięga się po materiały z recyklingu, które stanowiły 40% wszystkich materiałów użytych do budowy One World Trade Center. Jeśli zaś chodzi o kwestie termoizolacji, najczęściej wykorzystuje się styropian i wełną mineralną.
Jakie szkło do „szklanych domów”?
Wspomnieliśmy już, że na fasadach budynków biurowych znajdziemy często aluminiowe ramy. To właśnie na nich montowane jest szkło. Szkło wykorzystywane w biurowcach powinno odporne na zginanie i obciążenia wywołane wiatrem. Standardowa grubość przeszklenia zewnętrznego to najczęściej 6 lub 8 mm, a żeby dodatkowo zwiększyć wytrzymałość i poprawić bezpieczeństwo stosuje się szkło laminowane i hartowane. Również w tym przypadku coraz istotniejsza jest także dbałość o środowisko. Na ekologiczne rozwiązania stawia m.in. firma budowlana Łęgprzem. Szyby wykorzystywane w budynkach biurowych powinny zapewniać wnętrzom dobry dostęp do światła dziennego i optymalnej temperatury, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia energii.