Zalety i zastosowania przenośnych wyciągów spalin

spaliny przemyslowe

Przenośne wyciągi spalin to jedne z urządzeń stosowanych do filtrowentylacji przemysłowej. Znajdują zastosowanie w różnego rodzaju zakładach przemysłowych, w warsztatach i w szlifierniach. Zapewniają bezpieczeństwo i higienę pracy, a ponadto ułatwiają wykonywanie różnego rodzaju obróbki. Czym charakteryzują się przenośne wyciągi spalin i jakie są zalety ich stosowania?

Dlaczego należy stosować wyciągi spalin?

Podczas wykonywania różnego rodzaju obróbki w zakładach przemysłowych, często powstają odpady i dymy, które mogą zagrażać bezpieczeństwu i zdrowiu pracowników. Wpływają też negatywnie na komfort ich pracy oraz mogą oddziaływać na maszyny. Często w pomieszczeniach w warsztatach powstają radioaktywne gazy, a także alergizujące cząstki stałe. Mogą one zwiększać ryzyko powstania pożaru. Ponadto, w przypadku nagromadzenia ich dużej ilości, mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. W tego typu miejscach należy używać różnego rodzaju filtrowentylacji przemysłowej, m.in. w formie wyciągów spalin.

Czym jest przenośny wyciąg spalin?

Przenośny wyciąg spalin to urządzenie do filtrowentylacji przemysłowej, które działa na zasadzie pulsacyjnego przepływu powietrza. Stosowany jest m.in. podczas szlifowania, spawania i obróbki laserem bądź cięcia plazmowego. W przenośnych wyciągach spalin znajdują się wentylatory, wkłady filtrujące i szuflady na zebrane zanieczyszczenia. Wyposażone są w długie, elastyczne ramiona ssące, dzięki czemu mogą skutecznie wyłapywać pyły i cząstki bezpośrednio w miejscu ich powstawania. Tego typu urządzenie można zakupić np. w firmie Maszyny Polskie z Torunia, która oferuje nowoczesne modele od producenta Welldone.

Jakie są zalety przenośnych wyciągów spalin?

Przenośne wyciągi są kompaktowe, dzięki czemu można szybko przenieść je w razie potrzeby w wybrane miejsce. Są wygodne w obsłudze, można szybko je podłączyć i w łatwy sposób opróżnić z zanieczyszczeń. Wyłapują pyły i cząstki w miejscu ich emisji, dzięki czemu w znacznie mniejszym stopniu przedostają się one na teren zakładu przemysłowego. Chronią też maszyny i urządzenia przed wnikaniem pyłów, które mogą mieć negatywny wpływ na ich działanie. Ponadto, tego typu urządzenie charakteryzuje się znacznie mniejszym zużyciem energii niż duże, rozbudowane systemy filtrowentylacyjne.