3 sposoby na inwestowanie w nieruchomości

Sposoby na inwestowanie

Niepewność, jaka pojawia się na rynkach finansowych, skłania inwestorów do tego, by szukać bezpiecznych inwestycji. Mogą być nimi nieruchomości, w które można inwestować na wiele różnych sposobów. My skupimy się na 3 z nich i ułatwimy odpowiedź na pytanie, jak inwestować w nieruchomości i ograniczać ryzyko inwestycyjne?

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem

Pierwszym omawianym sposobem może być inwestowanie w lokale mieszkalne na wynajem. Polega to na tym, że kupujemy lokal, remontujemy go w celu późniejszego wynajęcia. Trzeba się przy tym skupić jak najbardziej na tym, by finalnie mieszkanie było funkcjonalne i pozwoliło na wynajmowanie go przez założoną grupę osób. Jeśli mamy mieszkanie 3-pokojowe, to można je wynająć nawet 6 osobom – po dwie osoby w każdym pokoju. Ważne jest, żeby w każdym pomieszczeniu znalazły się podstawowe meble – łóżka, szafa, biurko – wszystko co potrzebne może być wynajmującym.

Jeśli kupujemy nieruchomości na wynajem, chcemy w ten sposób zapewnić sobie zysk pasywny. Żeby było to możliwe i jak najmniej ryzykowne, należy wybrać mieszkanie atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych najemców. Warto wcześniej rozpoznać rynek, sprawdzić oczekiwania najemców oraz zidentyfikować, w jakich lokalizacjach i jakie mieszkania najszybciej zostaną wynajęte. Kluczowe przy inwestycjach w lokale na wynajem jest to, by były one wynajęte w możliwie jak najkrótszym czasie po wprowadzeniu go na rynek. Dzięki temu właściciel nie musi z własnej kieszeni ponosić kosztów utrzymania pustego, niewynajętego mieszkania.

Flipping na nieruchomościach

Flipowanie na mieszkaniach, z języka angielskiego house flipping, może być drugim pomysłem na inwestowanie na rynku nieruchomości. System ten polega na kupnie mieszkania poniżej jego wartości rynkowej, na przeprowadzeniu remontu czy modernizacji lokalu, a następnie na jego sprzedaży z zyskiem. Kluczowe jest przy tym znalezienie do zakupu takiego mieszkania, którego cena będzie niższa od przeciętnej wartości rynkowej podobnych mieszkań.

Decydując się na flipowanie na nieruchomościach, należy pamiętać, że bardzo ważnym czynnikiem decydującym o zysku inwestora jest czas. Im szybciej sprzedamy mieszkanie, tym lepiej. Długi okres oczekiwania na zawarcie umowy kupna-sprzedaży może wpłynąć na wzrost kosztów utrzymania nieruchomości.

Nowoczesne inwestowanie w Condohotele

Zakup mieszkania – na wynajem lub w ramach flipingu na nieruchomościach, wymaga sporych nakładów finansowych. Można je pokryć ze środków własnych lub z udziałem na przykład kredytu bankowego.

Jeśli z różnych względów inwestor nie może lub nie chce wydawać kilkuset tysięcy złotych na zakup mieszkania na wynajem lub do odsprzedaży, wówczas może zdecydować się na nowy typ inwestycji na polskim rynku nieruchomości, jaką są Condohotele. Jest to połączenie inwestowania w jednostki mieszkalne z inwestowaniem w hotel. Inwestor kupuje np. pokój czy apartament w obiekcie hotelowym i może wykorzystywać go na własne potrzeby, albo wynajmować go turystom. Condohotele w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak nadmorskie miejscowości, są bardzo ciekawą opcją lokowania środków finansowych. Mogą być mniej wymagającą inwestycją pod względem finansowym niż mieszkania w ramach flippingu czy na wynajem, a poza tym mają dodatkowe zalety. Oprócz dostępu do lokalu mieszkalnego osoby wynajmujące je korzystają z kompleksowej infrastruktury hotelowej, m.in. basenu, centrum SPA czy restauracji i recepcji.