Kominek stał się dziś jednym z najczęściej wybieranych elementów wyposażenia domów jednorodzinnych, a większość gotowych projektów architektonicznych przewiduje jego montaż. Trudno się temu dziwić, ponieważ jest nie tylko efektywnym urządzeniem grzewczym, ale dodatkowo wpływa na estetykę wnętrza oraz daje możliwość tworzenia przyjaznego klimatu i „domowej” atmosfery.
Wkłady kominkowe a estetyka
Budowa kominka ustawianego z reguły w pokoju dziennym jest obecnie standardem, choć wykorzystywane wkłady mogą bardzo różnić się oferowanymi funkcjami. W przypadku, gdy dla użytkowników liczy się estetyka, znaczenie ma przede wszystkim wygląd wkładu oraz możliwości wkomponowania go w aranżację przestrzeni, a także atrakcyjnego wyeksponowania płomieni. Dostępne są nowoczesne kominki w wariantach klasycznych, lecz wyposażone w dużą panoramiczną szybę. Można też zdecydować się na kominek narożny, gdzie palenisko jest widoczne od przodu i z boku. Powodzenie mają też kominki tunelowe, tj. z przeszkleniami znajdującymi się na przeciwległych ściankach kominka. Wiele osób wybiera kominki trzyszynowe, gdzie palenisko jest mocno wysunięte do przodu. Różne mogą być też metody otwierania szyb – dostępne są zarówno drzwiczki uchylne, jak i unoszone do góry nazywane gilotynowymi.
Kominek a możliwość ogrzewania pomieszczeń
Klasyczne wkłady kominkowe mogą ogrzewać pomieszczenie, w którym jest ustawiony kominek konwekcyjnie, tj. za sprawą powietrza napływającego przez dolną część zabudowy, podnoszącego swą temperaturę od rozgrzanej powierzchni metalu i ulatującego otworami znajdującymi się w górnej części konstrukcji. Możliwe jest także zastosowanie wkładu przystosowanego do pracy z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo wkładu z płaszczem wodnym.
Kominek a komfort obsługi
W wielu wkładach można spotkać dodatki ułatwiające korzystanie z kominka i utrzymanie go w czystości. Wśród nich szczególnie przydatny może być system „czysta szyba”, a więc wspomagana pracą wentylatora kurtyna powietrzna zapobiegająca osiadaniu zabrudzeń na wewnętrznej części drzwiczek. Dostępne są też wkłady, gdzie czyszczenie odbywa się za sprawą pyrolizy, czyli spalania zanieczyszczeń dzięki wysokiej temperaturze. W niektórych konstrukcjach można spotkać rozwiązanie nazywane „zimną szybą” – przeszklenie jest wówczas wykonane z dwóch tafli szkła, co ogranicza nagrzewanie się zewnętrznej powierzchni drzwiczek.
Szeroki wybór wkładów kominkowych można znaleźć w firmie WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona również systemy kominowe ceramiczne i stalowe do kotłów na paliwa stałe oraz gaz, a także do kominków. Dostępne są też przedłużenia kominowe i nasady.