Huśtawka czy hamak – co wybrać do ogrodu?

odpoczynek w ogrodzie

Ciężko wyobrazić sobie lepszy wypoczynek w ogrodzie niż ten spędzony na delikatnym i odprężającym bujaniu się na huśtawce lub hamaku. Nie każdy ma jednak możliwość umieszczenia w swoim ogrodzie jednocześnie jednego jak i drugiego rozwiązania, toteż warto zastanowić się, co stanowi lepszy pomysł. Hamak ogrodowy czy huśtawka – które z nich wybrać?

Huśtawka do ogrodu jako wygodny klasyk

Ci, którym zależy na wygodnym, praktycznym i stylowym wyposażeniu ogrodu, powinni zainteresować się zakupem huśtawki ogrodowej. To rozwiązanie jednak wymaga posiadania dużej przestrzeni do zagospodarowania. Dobrze zadbać także o to, aby huśtawka do ogrodu była utrzymana w stylistyce całej reszty wyposażenia, jakie znajduje się wokół domu. Najpopularniejszy stelaż huśtawki, na jaki można się zdecydować, wykonany jest z drewna. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w swoim ogrodzie nieco nowocześniejsze rozwiązanie, bowiem wykonane z metalu. Obecnie jednak różnorodność produktów dostępnych na rynku, pozwala znaleźć meble w niemalże każdym stylu, o jakim tylko się zamarzy. Przed wyborem odpowiedniej huśtawki na plac zabaw wokół domu czy po prostu do ogrodu, należy dokładnie przemyśleć specyfikację materiałów.

Drewniane huśtawki w ogrodzie świetnie komponują się z naturą – drzewami, roślinami, czy kamieniami. Charakteryzują się jednak nieco większą ciężkością aniżeli modele wykonane z innych materiałów, toteż już na samym starcie koniecznie trzeba wybrać dla nich odpowiednie miejsce w ogrodzie, tak aby już na etapie montażu stanęły tam, gdzie docelowo powinny. Oszczędzi to zbędnego przenoszenia, sił i przede wszystkim czasu osób, które na takie rozwiązanie postanowiły się zdecydować. Dobrze jest także zdawać sobie sprawę z tego, że drewniany stelaż huśtawki ogrodowej wymaga regularnej impregancji – zwłaszcza, jeśli stoi pod gołym niebem. Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, jest wybór odpowiedniego gatunku drewna – niektóre bowiem cechują się lepszą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne.

Huśtawka ogrodowa wykonana z metalu może być dla wielu znacznie lepszym rozwiązaniem – ma na to wpływ bowiem zarówno fakt, że tego typu produkt będzie lżejszy od drewnianego, jak i to, że nie wymaga dodatkowej impregnacji. Dobrym pomysłem będzie zakupienie dodatkowo wygodnych, miękkich poduszek, które umilą czas spędzony na metalowej huśtawce.

Hamak do ogrodu – dlaczego jest świetnym rozwiązaniem?

Hamak ogrodowy to doskonały sposób na miły wypoczynek w ogrodzie. Umożliwia wygodne położenie się i relaksowanie naturą znajdującą się wokół lub też oddawanie się pasji, jaką jest czytanie książek. Kiedy zarzuci się na niego miły w dotyku koc lub kilka poduszek, staje się świetnym miejscem do spędzania czasu. Chcąc wybrać odpowiedni model, koniecznie należy zwrócić uwagę na sposób montażu, a także zawartość zestawu (istotne jest to, czy znajdują się w nim dodatkowe elementy, pozwalające zawiesić hamak w odpowiednim miejscu). Nie mniejsze znaczenie ma także jego udźwig – określa on bowiem maksymalną wagę osoby, która będzie z niego korzystać. Warto znać też jego wymiary oraz dobrać pasującą kolorystykę. Hamak do ogrodu nie powinien mieć mniej niż 3,5 metra długości, zaś za optymalną szerokość uznaje się 1,3 metra.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest stelaż – istotny jest jego prawidłowy wybór. Powinien mieć kształt łuku lub być do niego zbliżonym. Obecnie wybór stelaży jest bardzo szeroki, wobec czego można zdecydować się na taki, który posiada system mocowania dla różnych długości lub też specjalny – przeznaczony dla dzieci. Szczególnie polecane są stelaże wykonane z drewna, które doskonale prezentują się w scenerii ogrodowej. Metalowy z kolei jest niezwykle trwały i łatwy w montażu. Umożliwia też regulację wysokości oraz długości.

Huśtawka ogrodowa czy hamak? – co wybrać?

Zdecydowanie się na wybór odpowiedniego rozwiązania do swojego ogrodu z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę należy jednak przede wszystkim wziąć ilość miejsca, jakim się dysponuje. Huśtawki w ogrodzie są dobrym pomysłem dla osób, których przestrzeń wokół domu jest pokaźnej wielkości – nie wszyscy jednak będą mieli gdzie zmieścić taką huśtawkę. Osobom, które mają nieco mniejszy ogród, szczególnie poleca się inwestycję w hamak – ten często można w łatwy sposób przenieść, przestawić lub zabrać ze sobą w podróż, jeśli dany model oferuje taką możliwość.

Koniec końców decyzja zależy przede wszystkim od preferencji danych osób – Ci, którzy chcą wypocząć w cieniu drzew w ciekawą książką w ręce lub uciąć sobie popołudniową drzemkę w ogrodzie, powinni rozważyć zakup hamaka. Z kolei domownicy, którym marzy się powolne bujanie w świetle zachodzącego słońca – powinni zdecydować się na montaż huśtawki w ogrodzie.