Stoły do salonu w stylu boho

Stół do salonu boho

Boho to specyficzny styl, który docenią osoby poszukujące alternatywnego wzornictwa i intrygujących nawiązań do tradycji. Jeśli więc chcemy mieć niebanalnie urządzony salon, sięgnijmy po wzorce przedwojennej cyganerii. Boho to wiele możliwości w zakresie aranżacji, a wśród mebli, które podkreślą wyjątkowy charakter naszego wnętrza pamiętajmy o tym, by wybrać właściwy stół do salonu, odpowiadający nie tylko designem, ale też wielkością i formą.

Wybór idealnego stołu boho powinniśmy zacząć od analizy naszych potrzeb, określenia powierzchni, jaką dysponujemy, a także ilości domowników, którzy docelowo będą z niego korzystać. Dbajmy o to, by nie przytłoczyć salonu zbyt dużym meblem, gdyż wprowadzi to wizualny zamęt i trudno nam będzie dobrać witryny lub regały. Bywa, że wokół stołu zazwyczaj zasiada cała rodzina, dlatego też musimy przewidzieć, czy blat powinien być rozkładany i ile miejsc siedzących wokół niego zaplanować.

Stoły boho, czyli jakie? Znajdź najciekawszy model!

Meble boho mają pewne wspólne cechy, które sprawiają, że ten styl zdecydowanie wyróżnia się spośród innych. Stoły do salonu w stylu boho powinny łączyć w sobie elementy tradycyjne i nowoczesne, retro i modernistyczne. Dominują tu modele drewniane, z blatem z litego drewna i nóżkami – prostymi lub tłoczonymi. Częstym rozwiązaniem w przypadku boho są efekty w postaci ozdobnych przetarć, podłużnych lub poprzecznych pasów, pomalowanych na różne pastelowe kolory, co daje tym meblom szlachetności i wdzięku.

Nie ma reguły definiującej kształt i formę stołu boho, a zatem spośród wielu propozycji dostępnych na rynku możemy wybrać zarówno te z blatem okrągłym, jak i prostokątnym, owalnym lub kwadratowym. Do wyboru są stołu na jednej nodze lub tradycyjne, z czterema nóżkami. Ważne jest też, ile osób ma korzystać z mebla – do najczęściej wybieranych modeli należą tu stoliki dwuosobowe i czteroosobowe, ale jeśli mamy inne potrzeby i cenimy życie towarzyskie oraz spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, możemy wybrać wariant z blatem rozkładanym dla nawet dwunastu osób!

Jakie materiały, jakie dodatki do stołu w stylu boho? Podpowiadamy

Zwolennicy innych materiałów niż drewno mogą sięgnąć po modele stołów z metalowym stelażem, wygiętym w finezyjne kształty. Styl boho w pewnym zakresie łączy się z industrialnym, retro i modernistycznym, dlatego też w naszych poszukiwaniach idealnego modelu śmiało eksperymentujmy, nie bójmy się łączyć różnych materiałów, kolorystyki i faktur. Jeśli cenimy nowoczesny design, postawmy na eklektyzm i blat z płyty MDF lub hartowanego, dymionego szkła.

Kiedy już wybierzemy ten jeden, optymalny model stołu, zadbajmy o to, by nie zabrakło na nim dodatków, takich jak elegancki bieżnik, ceramiczny wazon z bukietem świeżych kwiatów lub drewniana misa z owocami. Dobrym rozwiązaniem są tu też plecione podkładki lub maty, które poza funkcją estetyczną, będą też chronić blat przed zarysowaniami i uszkodzeniem. To właśnie te drobne elementy sprawiają, że nasz salon nabiera wyrazistego stylu i kojarzy się z życiem pełnym pasji.