Szalunki na budowie domu – czy opłaca się je wynajmować?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym. Szalunki są jej niezbędnym elementem, który jest już potrzebny na etapie przygotowywania oraz wylewania fundamentów pod przyszły budynek, a zarazem dość kosztownym. Sposobem na znalezienie oszczędności jest ich wynajem. Wynajem szalunków jest jednak opłacalny nie tylko ze względów ekonomicznych. Jakich jeszcze? Podpowiadamy.

Szalunki ścienne – niezbędne w nowoczesnej budowie

Na nowoczesnej budowie nie może zabraknąć szalunków ściennych. Stoimy przed wyborem dwóch grup: szalunków przeznaczonych do montażu ręcznego, albo do montażu za pomocą dźwigu. Wszystko zależy od wyposażenia placu budowy, jeśli jest na niej dźwig, to wybór na pierwszy rodzaj szalunków ściennych jest po prostu nieuzasadniony. Sposobem na zmniejszenie nakładu pracy, a także znacznie łatwiejszy wybór najlepszego rozwiązania jest pamiętanie o większej rozpiętości rozmiarów paneli ściennej. Niemniej ważny jest też osprzęt i jego liczba elementów – jest różna w zależności od wybranego systemu szalunkowego. Tutaj mowa o zamkach, belkach czy też ściągach.

Czym są szalunki i gdzie się je stosuje?

Szalunki to nic innego, jak tymczasowe konstrukcje, które są wykonane z drewnianych desek, płyt z wodoodpornej sklejki lub z metalu. Szalowanie nazywane jest inaczej deskowaniem. Stanowi ono rodzaj specjalnej formy, która ma za zadanie nadanie kształtu betonowej mieszance. W gotowych już szalunkach wylewany jest beton zarówno na fundamenty, jak i stropy czy też schody. Kiedy beton się zawiąże (proces trwa od 2 do 4 tygodni), wtedy szalunek jest rozmontowywany i może być już ponownie wykorzystany. Wśród szalunków budowlanych wymieniamy: szalunki ścienne, szalunki stopowe oraz szalunki do wykopów (dowiedz się więcej na szalbud.pl).

Co brać pod uwagę przy wyborze szalunków?

Do jednych z najtrudniejszych etapów wyboru odpowiednich szalunków należy zaliczyć kwestie techniczne. Kiedy postawimy na zbyt proste rozwiązanie musimy się liczyć z tym, że dokończenie inwestycji może być niemożliwe. Z kolei w modelach bardziej zaawansowanych istnieje ryzyko, że przysporzmy ekipie sporych problemów zarówno na etapie montażu i demontażu szalunków.

Niemniej ważne jest także postawienie na odpowiednią technologię wykonania szalunkowych prac, szczególnie na etapie żelbetowych. Tutaj obok stali oraz betonu, to właśnie szalunki stanowią główny materiał transportowy, który stosuje się na placu budowy. Bardzo ważna jest więc odpowiednia analiza logistyki materiałowej związanej z ich obrotem.

Wynajem szalunków – dlaczego jest opłacalny?

Wynajem szalunków jest bardzo opłacalny w sytuacji, gdy nie chcemy wykańczać powstałej betonowej powierzchni. Nie bez znaczenia jest też czas oraz tempo prac budowlanych. Wynajem nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia poszczególnych elementów szalunku – są one bezawaryjne. Kolejny plus, to brak problemów z ich późniejszą sprzedażą, a także brak konieczności ich składowania.

Budowa domu jednorodzinnego to duże przedsięwzięcie, z którym wiążą się liczne koszty. Wynajem szalowania jednorazowego jest bardzo opłacalne. Na rynku firmy, które obok standardowej oferty zakupu, dają również możliwość wynajęcia szalunków.

Zobacz także: Rodzaje rusztowań i ich zastosowania