Jak wybrać odpowiedni nawóz?

produkty mineralne

W życiu kwiatów najważniejsze jest ich nawadnianie, przesadzanie oraz dostarczanie składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Wiosną rośliny rozpoczynają okres wegetacji i zaczynają szybciej rosnąć. W tym czasie nawożenie jest niesamowicie ważne, ale czy każdemu gatunkowi wystarczy tylko i wyłącznie popularny nawóz uniwersalny? Poniżej przedstawiamy odpowiedź na to pytanie.

Nawóz naturalny, czy syntetyczny?

Nawozy naturalne są zrobione z surowców pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Najczęściej spotyka się produkty wykonane z obornika, kompostu, mączki kostnej lub sproszkowanych minerałów. Nawozy naturalne wchłaniają się wolno, a na ich efekty trzeba czekać stosunkowo długo. Co więcej, wymagane jest ich regularne stosowanie. Substancje znajdujące się w nawozach naturalnych wzmacniają mikroflorę gleby oraz poprawiają strukturę podłoża.

Natomiast nawozy syntetyczne są skoncentrowanymi produktami mineralnymi. Znajdujące się w nich surowce pochodzą z przetwarzania produktów ropopochodnych lub gazu ziemnego. W przeciwieństwie do nawozów naturalnych ich działanie jest szybko widoczne, jednak łatwo można z nimi przesadzić, co przynosi efekt odmienny od oczekiwanego. Na stronie https://maxgrowshop.pl/ znajdziesz wszystkie rodzaje produktów wzbogacających glebę, które doskonale poradzą sobie z dostarczeniem niezbędnych składników odżywczych wspomagających wzrost i rozwój Twoich roślin!

Kiedy nawozić rośliny?

Oprócz składników znajdujących się w nawozach równie ważny jest okres, kiedy należy je stosować. W przypadku roślin doniczkowych zwykle nawożenie powinno się przeprowadzić początkiem wiosny, tj. ostatnie dni lutego lub pierwszy tydzień marca. Znaczna większość kwiatów potrzebuje późniejszych zabiegów, które trzeba kilkakrotnie powtarzać szczególnie w przypadku nawozów krótko działających. Natomiast produkty występujące w formie pałeczek działają długo i starczają na kilka miesięcy, zazwyczaj od początku wiosny do jesieni. Jeżeli zamierzasz przesadzić rośliny, zrób to na początku marca lub końcem lutego, kiedy kwiaty zaczynają budzić się do życia. Warto pamiętać, że gatunki doniczkowe po przesadzeniu nie powinny być nawożone przez około miesiąc. Tego typu produkty utrudniają ukorzenianie się, a podczas przesadzania możesz uszkodzić część korzeni, a nawet je zniszczyć. Jako pierwszy nawóz powinieneś zastosować wariant organiczny w pełni bezpieczny i delikatny dla roślin, a dopiero po pewnym czasie przejść na produkty zawierające składniki mineralne.