Czym udekorować kule styropianowe?

kolorowe wstążki

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nie tylko chętnie kupujemy bombki i inne ozdoby na choinkę, ale również przystrajamy dom. Nie zawsze muszą one pochodzić ze sklepów, zwłaszcza że własnoręczne wykonanie dekoracji w wielu przypadkach okazuje się prostsze niż się wydawało! Potrzebna jest tylko odpowiednia baza, np. kule styropianowe, które następnie ozdabiamy – wedle własnych preferencji estetycznych.

Jak ozdobić?

Jest wiele technik ręcznego zdobienia kul styropianowych. Ich wybór jest w dużej mierze uzależniony od posiadanych umiejętności manualnych. Generalnie, możemy podzielić je na mokre, czyli takie, w których używa się mediów płynnych oraz suche, których dekoracja odbywa się bez użycia farb czy klejów. Pierwszy sposób to znana i chętnie stosowana metoda decoupage, która nie tylko jest łatwa, ale również nie nakłada konieczności posiadania drogich i skomplikowanych zestawów do ozdabiania. Wystarczy bowiem zwykły klej i lakier, a także papierowe serwetki, grunt bądź biała farba.

Kule styropianowe można również udekorować przy pomocy kolorowych wstążek satynowych. Ich użycie także nie jest trudne, ponieważ jedyne, co należy zrobić to owinąć ją na zakładkę wokół bazy oraz przymocować klejem lub szpilkami. To najprostsza metoda zdobienia kul styropianowych. Nieco trudniejsza jest technika karczochowa, która zakłada dekorowanie przedmiotów ze złożonych trójkątów, imitując tym samym postać rybiej łuski (lub dachówki).

W dalszej kolejności można wykorzystać cekiny i szpilki. To metoda, z którą poradzą sobie nawet najmłodsi artyści. Wymaga jednak wcześniejszego zagruntowania podłoża farbą akrylową.

Kule styropianowe efektownie prezentują się, gdy zostaną pomalowane farbami akrylowymi. I do tego również nie potrzeba posiadania spektakularnych umiejętności artystycznych czy manualnych. Warto jednak pamiętać, że decydując się na taki sposób ozdobienia bazy, na koniec należy dodatkowo pomalować ją lakierem bezbarwnym.

A może brokat w kleju? Kule styropianowe udekorowane taką techniką prezentują się nadzwyczaj zjawiskowo. I co więcej, ze względu na swój migoczący blask, doskonale wpisują się w świąteczny klimat. W zależności od indywidualnych preferencji, można wykorzystać do tego brokat w kleju lub sypki, którym oprószymy nasmarowaną uprzednio klejem powierzchnię.

Co zrobić z kul styropianowych?

Kule ze styropianu można użyć do zrobienia bożonarodzeniowych bombek lub zimowych bałwanków. Świetnie wyglądają również w świątecznych wiankach czy kompozycjach.