Adwokaci rozwodowi – czy warto korzystać z ich usług?

adwokat rozwodowy

Rozwód uznawany jest za jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu człowieka. Aby rozwieść się w Polsce, nie trzeba pomocy prawnika, jednak często korzysta z niego wiele osób. Właśnie dlatego w wielu kancelariach prawnych pojawiła się nowa specjalność – adwokat rozwodowy. Czym dokładnie zajmuje się taki prawnik? Kiedy warto zdecydować się na jego usługi?

Prawo rozwodowe w Polsce

Osoby, które zawarły małżeństwo, mają prawo do rozwodu, który odbywa się przed sądem. Wówczas konieczne jest złożenie do sądu odpowiedniego pozwu rozwodowego.

Rozwód może odbyć się bez orzekania o winie albo z orzekaniem o winie. W pierwszym przypadku najczęściej cała rozprawa odbywa się znacznie szybciej, a także niesie ze sobą mniej stresu. Gdy jednak małżonek chce udowodnić, że do rozpadu związku doprowadziła druga strona, może zdecydować się na rozwód z orzekaniem o winie. Daje on także możliwość ubiegania się o alimenty przez małżonka.

Z rozwodem związane są także inne sprawy, które wymagają uzgodnienia pomiędzy małżonkami, w tym podział majątku, opieka nad dziećmi, alimenty.

Czy do rozwodu konieczny jest adwokat?

Zasadniczo do rozwodu nie potrzeba pomocy prawnika. Małżonek, który chce się rozwieść, może samodzielnie przygotować pozew, a następnie przekazać go do sądu i uczestniczyć w rozprawie sądowej.

Wiele osób decyduje się jednak na pomoc adwokata, ponieważ razem z nią rozwód może odbywać się nie tylko łatwiej, lecz też jest mniej stresujący. Pomoc eksperta uchroni przed błędami, jakie można popełnić, gdy nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Prawnik zadba wtedy o wszystkie kwestie, aby ten już stresujący moment nie był źródłem jeszcze większych nerwów.

Po pomoc można zwrócić się wtedy do adwokata rozwodowego, który specjalizuje się w rozwodach. Dzięki szerokiej wiedzy i doświadczeniu w dziedzinie prawa rodzinnego i opiekuńczego może on zaoferować pomoc nawet w bardzo wymagających przypadkach.

Doświadczeni adwokaci Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl z pomocy adwokatów rozwodowych można skorzystać także w Gliwicach.

Jakie usługi oferują adwokaci rozwodowi?

Adwokat rozwodowy może zaoferować pełną pomoc osobom, które planują rozwód. Oferta obejmuje wtedy usługi jak:

  • zapoznanie się ze sprawą oraz poradnictwo prawne

  • przygotowanie pozwu rozwodowego i innych pism

  • reprezentacja przed sądem

  • wsparcie prawne dotyczące separacji

  • pomoc w gromadzeniu dowodów przy rozwodzie z orzekaniem o winie

Pomoc adwokata rozwodowego może być zatem nieoceniona wtedy, gdy planowany jest rozwód, w szczególności rozwód trudny, na przykład z orzekaniem o winie czy też wtedy, gdy drugi małżonek może nie zgadzać się na zaproponowane rozwiązania w ramach podziału majątku, opieki nad dziećmi.