Jak postępować z kruchymi i delikatnymi przedmiotami w trakcie przeprowadzki? 

przeprowadzka

Szklane i ceramiczne naczynia, kieliszki, cenne pamiątki, obrazy, dekoracje – to tylko niektóre delikatne przedmioty, jakie znajdują się w każdym domu. Podczas przeprowadzki ich pakowanie i bezpieczny transport do nowego mieszkania to prawdziwe wyzwanie! W tym artykule podpowiadamy, jak mu sprostać. Poznaj sprawdzone wskazówki dotyczące przenoszenia kruchych rzeczy.

Dobre zabezpieczenie to podstawa!

Absolutną podstawą jest precyzyjne i efektywne zabezpieczenie delikatnych przedmiotów podczas ich pakowania. Przed planowaną przeprowadzką zaopatrz się zatem w solidne kartony, folię bąbelkową, mocną taśmę klejącą i wypełniacze do amortyzacji – lepiej od pomiętych gazet sprawdzi się tutaj flopak bądź rozmaite tkaniny. 

Najważniejszą zasadą jest staranne oddzielenie od siebie kruchych rzeczy, np. talerzy czy szklanek. Każdą z nich należy dokładnie owinąć folią bąbelkową, grubym materiałem (np. ręcznikiem), lub kawałkiem tektury, by zapobiec ich obijaniu się o siebie podczas transportu. Kartony, do których wkładamy delikatne przedmioty, trzeba szczelnie wypełnić, nie pozostawiając pustych przestrzeni – podpowiada pracownik firmy przeprowadzkowej Kengo z Krakowa.

Etykiety ostrzegawcze ułatwią transport

Pudła i kartony pełne dokładnie owiniętych i zabezpieczonych rzeczy koniecznie opisz! W ten sposób ułatwisz sobie lub firmie transportowej pracę. Możesz użyć gotowych etykiet ostrzegawczych lub własnoręcznie podpisać pakunki w widocznym miejscu. Dokładne opisanie kartonów przyspieszy również proces rozpakowywania. Na opakowaniu warto umieścić także informację o pomieszczeniu, do którego ma trafić – np. kuchnia, sypialnia, salon.

Jak przewozić kruche przedmioty?

Transport delikatnych przedmiotów wymaga uwagi i logicznego myślenia. Przede wszystkim kruche rzeczy należy bardzo ostrożnie podnosić i odkładać, niedopuszczalne jest upuszczenie ich na ziemię nawet z niewielkiej odległości. Usługi transportowe możesz zlecić fachowcom – wówczas cenne rzeczy będą w pewnych rękach, a ponadto zostaną objęte ubezpieczeniem na czas transportu. Jeśli wolisz przewieźć je samodzielnie, pamiętaj, by dobrze ułożyć pakunki w bagażniku – ciężkie rzeczy na dole, lekkie i delikatne na górze. Ponadto poszczególne kartony muszą być dobrze zabezpieczone przed przemieszczaniem się w czasie jazdy.