Akt notarialny – kiedy warto go sporządzić?

akt notarialny

Jednym z ważniejszych dokumentów jest akt notarialny. Aktu notarialnego nie może sporządzić nikt inny jak notariusz. Wskazuje poniekąd na to sama w sobie nazwa. W wielu sytuacjach ludzie udają się do notariusza. Osoby, które z notariuszem nie mieli wcześniej nic wspólnego, zastanawiają się, kiedy warto notariusza odwiedzić. Jak to wygląda w rzeczywistości? Pora się przekonać.

Kiedy konieczny jest akt notarialny?

Tak naprawdę to tylko niektóre rodzaje prawnych czynnością wiążą się z samą koniecznością zachowania formy wspomnianego aktu. Te, które zawarte by zostały w innej formie, byłyby nieważne. Na przykład nie można w żadnym innym dokumencie przenieść własności nieruchomości jak nie właśnie w formie aktu notarialnego. Gdyby inaczej to wyglądało, to właścicielem mieszkania w prawnym świetne będzie cały czas poprzednik. Akt notarialny w Warszawie jest tutaj konieczny.

W obecności notariusza dokonać należy umowy spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, partnerskie, umowy o dział spadku (w przypadku nieruchomości), umowy zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, przeniesienia prawa wieczystego użytkowania, jak i przeniesienia własności nieruchomości. W takich sytuacjach akt notarialny Warszawa jest obowiązkowy.

Jakimi sprawami zajmuje się notariusz?

Notariusz Mirów specjalizuje się w pomocy swoich klientów. Głównie notariusza odwiedzają osoby, które sprzedają oraz kupują nieruchomości. Pojawiają się także osoby, które dziedziczą spadek, czy też się go zrzekają. Dobrych notariuszy na rynku polskim jest sporo. Na pewno klienci mają szerokie pole do popisu.

Warto wziąć pod uwagę to, że terminy do notariuszy nie są krótkie. Czasami przychodzi naprawdę długo czekać. Gdy trzeba coś załatwić na szybko, to czasami może być z tym problem. Można poszukać oczywiście wolnych terminów.

Niektórzy notariusze w sieci udostępniają swoje kalendarze. Dzięki temu można przejrzeć najbliższe terminy i zdecydować się na konkretny z nich.