Awaria windy osobowej. Co robić?

Winda osobowa to standardowe wyposażenie nowoczesnego budownictwa. Dlatego też funkcjonując w społeczeństwie, ciężko uniknąć korzystania z tego rodzaju urządzenia.  Obecnie znajdują się one w biurowcach, w galeriach handlowych i szpitalach. Montuje się ją nawet w niskich blokach, w celu zapewnienia mieszkańcom maksymalnej wygody. Utknięcie w windzie przydarza się dość rzadko, jednak jest możliwe. Co zrobić w razie awarii dźwigu osobowego?

Zachować spokój

Należy pamiętać, że dźwigi osobowe we wszystkich budynkach podlegają ścisłej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Oprócz tego, za właściwe serwisowanie i sprawność urządzenia odpowiada także właściciel bądź zarządca budynku. Częste serwisowanie, np. przez firmę Paw-Lift, pozwala na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa podczas użytkowania sprzętu.

Mimo tego, uwięzienie w ciasnej przestrzeni może powodować niemały stres. W takiej sytuacji, konieczne jest zachowanie zimnej krwi i postępowanie według określonego schematu. W sytuacji, gdy winda zatrzyma się pomiędzy piętrami, należy podjąć konkretne działania.

Uwięzienie w windzie

W przypadku, gdy dźwig osobowy przestał działać na jednym z pięter budynku, a drzwi nie chcą się otworzyć w pierwszej kolejności powinno się:

  • nacisnąć przycisk z numerem kondygnacji, na której utknęła winda,
  • spróbować nacisnąć klawisz otwierający drzwi kabiny (o ile znajduje się na panelu).

Jeżeli żaden z wymienionych sposobów nie pomógł i winda nadal pozostaje w bezruchu, trzeba spróbować innych sposobów. Warto pamiętać, że zatrzymanie dźwigu może być spowodowane chwilowym brakiem zasilania lub awarią. W obu przypadkach nie należy podejmować działań, mających na celu samodzielne wydostanie się z kabiny.

Wezwanie pomocy

Panel sterowania w kabinie wyposażony jest w kilka guzików. Jeden z nich, przedstawiający najczęściej dzwoneczek, to przycisk alarmowy. W sytuacji awarii w windzie osobowej wskazane jest jego naciśnięcie, co spowoduje uruchomienie sygnału dźwiękowego. Dźwięk rozlegający się z okolicy windy na pewno zaalarmuje kogoś w budynku. Z kolei najnowocześniejsze urządzenia wyposażone są w system pozwalający na bezpośrednie połączenie głosowe z operatorem.

W sytuacji, gdy dzwonek w windzie nie działa, lub pomoc nie nadchodzi, można zdecydować się na wezwanie pomocy w inny sposób. W każdej kabinie, na wypadek gdyby instalacja alarmowa przestała działać, umieszcza się informator z numerami telefonów. W razie awarii windy należy zadzwonić na jeden z numerów i powiadomić o całej sytuacji.