Charakterystyka i zastosowanie zbiorników bezodpływowych

zbiornik bezdoplywowy

W obiektach wybudowanych na terenach bez dostępu do publicznej sieci kanalizacyjnej produkowane przez użytkowników ścieki muszą być odprowadzane w jakiś inny sposób. Właściciele tego typu budynków mogą zdecydować się na budowę własnej oczyszczalni lub montaż szczelnego zbiornika bezodpływowego, czyli po prostu szamba. W dzisiejszym artykule przedstawimy charakterystykę i zastosowanie tych zbiorników. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Czym charakteryzują się zbiorniki bezodpływowe?

Zbiorniki bezodpływowe najczęściej produkuje się z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Zwykle jest to laminat poliestrowo-szklany. Materiał ten jest niewrażliwy na zawarte w nieczystościach związki chemiczne, tłuszcze oraz rozpuszczalniki. Dzięki temu zbiorniki są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się wysoką szczelnością, bezawaryjnością oraz prostotą obsługi.

Budowa zbiornika bezodpływowego opiera się na komorze głównej, otworze doprowadzającym ścieki do wnętrza pojemnika, otworze odpowietrzającym, włazie rewizyjnym do wprowadzania węża odprowadzającego nieczystości oraz ewentualnych dodatkowych nadstawek stosowanych podczas umieszczania zbiornika w gruncie.

Tradycyjne szambo, czyli najpopularniejsze zastosowanie zbiorników bezodpływowych

Budowa tradycyjnego szamba to najpopularniejsze zastosowanie zbiorników bezodpływowych. Szambo jest tanie w zakupie i montażu, dzięki czemu decyduje się na nie duża grupa właścicieli budynków bez przyłącza do miejskiej sieci kanalizacji. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób mieszkających na niewielkich działkach, gdzie nie produkuje się znacznych ilości ścieków. Szambo wyśmienicie sprawdza się też w domkach letniskowych oraz na kempingach i polach namiotowych wyposażonych w urządzenia armatury łazienkowej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą zbiorników bezodpływowych: Jeśli lokalizacja szamba została uwzględniona w projekcie budowy domu, to do jego montażu nie potrzeba dodatkowego pozwolenia. Brak skomplikowanych formalności sprawia, że budowa szamba to bardzo wygodny sposób odprowadzania nieczystości. Zbiornik może zostać ustawiony w dowolnym miejscu działki, pod warunkiem zachowania odpowiednich odległości – 15 metrów od studni, 5 metrów od elementów stolarki otworowej budynku oraz 2 metrów od granicy działki, drogi publicznej lub ciągu pieszego. Ważne jest także, aby lokalizacja zbiornika została dokładnie przemyślana pod kątem bezpiecznego i komfortowego opróżniania z nieczystości. Szambo powinno zostać wybudowane w takim miejscu, aby dostęp do niego nie był w żaden sposób utrudniony.

Do czego jeszcze wykorzystywane są zbiorniki bezodpływowe?

Dostępne na rynku zbiorniki bezodpływowe można wykorzystywać również do innych celów. Mogą pełnić funkcję m.in. zbiorników na deszczówkę. Korzystanie z pojemników do gromadzenia wody opadowej przyczynia się do oszczędności finansowych (do podlewania trawników nie trzeba stosować wody pochodzącej z sieci miejskiej) oraz ma realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. W obecnych czasach nikomu nie trzeba przypominać, jak ważna jest oszczędność wody. Deszczówka może służyć nie tylko do podlewania ogrodu, ale także uzupełniania poziomu wody w przydomowych oczkach wodnych czy napełniania rezerwuaru w łazience domku letniskowego. Ponadprzeciętna szczelność zbiorników bezodpływowych pozwala przechowywać w nich też gnojówkę i gnojowicę, czyli naturalne nawozy używane do nawożenia pól uprawnych.