Obecnie z wielu różnorakich powodów, coraz więcej ludzi decyduje się na kremację zwłok po swojej śmierci. Kremacja zwłok jest zatem popularną alternatywą dla tradycyjnego pochówku. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy kremacja zwłok jest zgodna z wiarą katolicką. Przez dłuższy czas bowiem, Kościół katolicki nie akceptował kremacji. Jak jest obecnie? Czy katolik może zostać skremowany?
Na czym polega kremacja zwłok?
Kremacja, czyli spopielenie ciała zmarłego, z roku na rok staje się coraz bardziej poważną alternatywą dla tradycyjnego pochówku. Pogrzeb urnowy stanowi zatem coraz popularniejszą formę ostatniego pożegnania. Jak odbywa się kremacja zwłok?
Przygotowanie do spopielenia zwłok nie różni się bardzo od tego, które wykonuje się w przypadku tradycyjnego pogrzebu. Ciało zmarłego można ubrać (wybór stroju pozostaje po stronie bliskich) lub zakryć całunem.
Kremacja zwłok odbywa się w specjalnej, ekologicznej trumnie, pozbawionej lakierowanej powłoki oraz zdobień wykonanych z tworzywa. Proces kremacji trwa od dwóch do trzech godzin. Do procesu spopielania zwłok nie używa się ognia, zwłoki spopielają się pod wpływem rozgrzanego do ekstremalnie wysokiej temperatury, powietrza. Po kremacji prochy zmarłego umieszcza się we wcześniej wybranej urnie. Pochówek zaś może być przeprowadzony na cmentarzu lub w kolumbarium.
Kompleksowe usługi związane z organizacją i obsługą pogrzebów (w tym także usługi kremacji zwłok), świadczy Zakład pogrzebowy Hades w Czerniejowie koło Lublina.
Czy Kościół katolicki dopuszcza kremację?
Faktem jest, iż Kościół katolicki za preferowaną formę pochówku uważa inhumację, czyli złożenie ciała zmarłego w trumnie do grobu. Zaznaczyć należy jednak, że wiara katolicka całkowicie akceptuje kremację, co potwierdzają dokumenty Watykanu. Kościół katolicki zezwala na kremację ciał od roku 1963, a od 1997 roku skremowane szczątki mogą być obiektem liturgii pogrzebowej. Możliwości takie wynikają z Kodeksu Prawa Kanonicznego.
W 2016 roku instrukcja Kongregacji Nauki Wiary podtrzymała ustalenia z 1963 roku. Dodatkowo określono, jak należy obchodzić się z prochami zmarłych. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji, prochy osoby zmarłej powinny znaleźć się w miejscu świętym, czyli na cmentarzu, czy też w miejscu przeznaczonym na ten cel przez władze kościelne.