Czym jest mycie pianowe i gdzie znajduje zastosowanie?

mycie pianowe

Nowoczesna technologia dostarcza nowych, skutecznych rozwiązań w praktycznie każdej dziedzinie. Przykładem może tu być mycie pianowe, które w ostatnim czasie odgrywa coraz większą rolę w utrzymaniu czystości w wielu branżach – używa się jej między innymi w gastronomii, produkcji żywności i innych dziedzinach, w których zachowanie czystości jest niezwykle ważne z sanitarnego punktu widzenia. Sprawdź na czym polega i dlaczego jest tak skuteczna.

Na czym polega mycie pianowe?

Mycie pianowe, jak wskazuje sama nazwa, to technika czyszczenia powierzchni przy użyciu piany, czyli bardzo silnie napowietrzonego roztworu środka myjącego lub dezynfekującego. Piana wytwarzana jest przez specjalny agregat, który miesza detergent, wodę oraz silnie sprężone powietrze, a następnie zwiększa ciśnienie tak powstałej mieszanki do nawet 25 bar. Piana pod wysokim ciśnieniem jest nanoszona bezpośrednio na zanieczyszczoną powierzchnię przy pomocy specjalnej lancy do pianowania. Pod wpływem piany zanieczyszczenia są rozpuszczane i odrywają się od powierzchni – po upłynięciu określonego czasu piana wraz z rozpuszczonym brudem jest spłukiwana przy użyciu strumienia wady.

Preparaty do mycia pianowego znajdziemy między innymi w ofercie firmy Linea Trade, specjalizującej się w sprzedaży chemii czyszczącej oraz innych produktów dla utrzymania czystości w zakładach przemysłowych.

Dlaczego mycie pianowe jest skuteczne?

Sekretem skuteczności mycia pianowego jest fakt, że detergenty w niej używane zawierają substancje aktywowane tlenem – im większe napowietrzenie detergentu, tym większa jego skuteczność w usuwaniu nawet bardzo trudnych zanieczyszczeń. Kolejny istotny atut to fakt, że piana w przeciwieństwie do zwykłego roztworu wodnego przez pewien czas trzyma się powierzchni – można ją więc nanieść nawet na ściany oraz sufity, mają pewność, że substancje czynne będą miały czas, by rozpuścić brud. Do tego metoda pianowa jest bezdotykowa, nie wymaga stosowania szczotek i innych narzędzi, które mogłyby przyczynić się do uszkadzania czyszczonej powierzchni.

Zastosowanie metody pianowej

Zalety mycia pianowego sprawiają, że jest ono wykorzystywane coraz częściej – szczególnie chętnie sięgają po niej przedsiębiorstwa z branży takich jak gastronomia, produkcja żywności czy leków, gdzie utrzymanie wysokiego poziomu czystości jest kluczowe dla zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego. Mycie pianą jest jednak znane również z codziennego użytku – piana używana jest np. na myjniach samochodowych.