Czym są zdjęcia ubrań typu duch i jakie są ich zalety?

sesja zdjeciowa

Można oglądać je zarówno na podstronach sklepów internetowych, jak i w wydrukowanych magazynach, katalogach. Zdjęcia ubrań typu duch nierozerwalnie wiążą się ze sprzedażą odzieży. Są wykorzystywane przez firmy o różnej wielkości i tworzące asortyment z myślą o odmiennych grupach docelowych. Czym wyróżniają się te fotografie i jakie oferują korzyści sprzedawcom oraz kupującym? Zapraszamy do lektury tekstu, w którym odpowiadamy na to pytanie.

Zdjęcia ubrań typu duch – doskonały sposób na prezentację

Tak jak różne są firmy zajmujące się tworzeniem i sprzedażą ubrań, tak samo niejednorodna jest fotografia odzieży. Myśląc o wykonywaniu zdjęć poszczególnych elementów garderoby i całych zestawów, przed oczami mogą pojawić się nam ubrani w nie modele i modelki czy też artystyczne kompozycje, w których konkretne akcesoria zajmują ważne miejsce. Ale to nadal nie wszystko. Istotnym typem są również zdjęcia ubrań typu duch. Czym się wyróżniają?

Po odpowiednim przygotowaniu odzieży (przez które rozumie się na przykład prasowanie) umieszcza się ją na manekinie oraz dopasowuje do jego sylwetki. Następnie wykonuje się zdjęcia ubrań ułożonych na manekinie zgodnie z przyjętymi założeniami. Mogą być to nie tylko pojedyncze fotografie, ale i całe serie, które stanowią doskonałe materiały dla ruchomej prezentacji produktu.

Gdy zdjęcia są zakończone, następuje etap postprodukcji, w którego trakcie manekin będzie usuwany. Efektem pracy jest uzyskanie fotografii odzieży sprawiających wrażenie, jakby były założone na niewidzialną sylwetkę. Proces postprodukcji może wydłużyć się, jeśli ubrania na manekinach są uszyte z prześwitujących materiałów, mają dużo wycięć albo są wzbogacone ozdobami odbijającymi światło.

Jak szybko rozpoznać zatem zdjęcia ubrań typu duch? Jeśli na zdjęciu nie będzie nikogo i niczego poza ubraniami, a mimo to będą układały się tak, jakby rzeczywiście znalazły się na sylwetce, można domyślać się, że za taki naturalny efekt odpowiadają manekiny duchy. Nie można zapomnieć o roli osób stojących za obiektywem, dzięki którym fotografie przyciągają i zatrzymują uwagę.

Korzyści ze zdjęć ubrań typu duch dla sprzedawcy i kupujących

Wybór tego rodzaju zdjęć niesie za sobą szereg korzyści dla sprzedawców i kupujących. Co więc mogą oni zyskać? Dzięki temu, że w sesji nie biorą udziału modelki i modele, nie trzeba wliczać dodatkowych kosztów, na przykład związanych z pracą makijażystów i fryzjerów. Ten brak ludzkiego czynnika może pozytywnie wpływać na odbiór zdjęć, to znaczy nie odwracać uwagi od tego, co najważniejsze, czyli odzieży. Wykorzystanie zdjęcia ubrań typu duch to także większa spójność.

Dzięki temu, że na tych zdjęciach odwzorowany jest naturalny sposób układania się tkanin i dzianin, klienci mogą od razu zweryfikować, czy ubranie wpisuje się w ich preferencje. Jeśli zdjęcia zostaną wykonane w profesjonalnym studiu fotograficznym, zyskają także szansę na zapoznanie się z detalami ubioru. To z kolei przekłada się na wybór właściwego dla siebie stroju oraz pozytywnie wpływa na liczbę zwracanych towarów i komentarzy z uwagami. Gdy odbiorcy będą mieli łatwy dostęp do wysokiej jakości, autentycznych zdjęć, chętniej będą też powracać do sklepu i polecać go swoim znajomym.

Sprawdź także Packshot – co to jest i po co się je wykonuje?