Ceny prądu z każdym rokiem stają się coraz wyższe. Przez to wiele osób szuka sposobów na to, aby zaoszczędzić energię elektryczną. Popularną metodą stało się instalowanie paneli fotowoltaicznych. Jak się ubiegać o dofinansowanie fotowoltaiki i jak zminimalizować koszty rachunków?
Pompy ciepła – jak zaoszczędzić energię?
Fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła generuje najniższe koszty rachunków. Dzięki skorzystaniu z obydwóch tych usług można dokonać inwestycji, która w ciągu paru lat się zwróci. Jak najtaniej zamontować panele fotowoltaiczne? W tym przypadku wiedza o fotowoltaice dofinansowanej w Dębicy może okazać się bardzo pomocna.
Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące naturalną energię, których funkcją jest dostarczanie ciepła do instalacji grzewczych. Dzięki temu można ogrzać pomieszczenie, ale również wodę. Wiele firm takich jak Energy Power Group zajmuje się również montażem paneli fotowoltaicznych.
Pompy ciepła z fotowoltaiką – jak się ubiegać o dofinansowanie?
Organem odpowiedzialnym za rozpatrywanie wniosków jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chociaż w regulaminie znajduje się fragment, który mówi o tym, że pompy ciepła, które są wykorzystywane tylko na potrzeby ciepłej wody użytkowej, nie są objęte programem, to na przykład bufor ciepła C.W.U jest uznawany w dotacji. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć elektronicznie na stronie portalu rządowego.
Dofinansowanie na fotowoltaikę i pompy ciepła – wymagania
Obecnie istnieją dwa programy rządowe, na jakie można złożyć dofinansowanie. Pierwszy to Mój Prąd a drugi to Moje Ciepło. Pierwsza opcja dotacyjna pozwala na 50% pokrycie kosztów związanych z instalacją fotowoltaiki nawet do 3000 złotych. Wymaganiami do jej uznania jest wymiana pieca na ekologiczne źródło energii, które generuje od 2 do 10 kWp.
Drugi wariant dotacji przysługuje na zakup, jak również instalację pompy ciepła w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym. Osoba ubiegająca się o dotację na ten cel może uzyskać 45% zwrotu, co przekłada się na oszczędność w wysokości od 7 do 21 tysięcy złotych. Głównym warunkiem otrzymania pieniędzy z programu jest budowa domu ze wskaźnikiem nieprzekraczającym 63 kWh.