Funkcje odczytów cyfrowych w tokarkach i frezarkach

tokarki i frezarki

Odczyty cyfrowe do tokarek i frezarek to przyrządy pomiarowe, które podnoszą jakość pracy i wydajność, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Są one zbudowane z wyświetlacza, klawiatury membranowej, obudowy oraz pamięci wewnętrznej. Są bardzo łatwe w użyciu i mają wysoki poziom dokładności. W tym artykule dowiesz się, jaką funkcję pełnią odczyty cyfrowe w tokarkach i frezarkach!

Do czego służą odczyty cyfrowe?

Odczyty cyfrowe w tokarkach i frezarkach służą do bieżącej kontroli przesuwów narzędzia oraz obrabianego produktu, a czytnik urządzenia przekazuje szybkość przesuwów w formie wartości liczbowych. Interfejs odczytu cyfrowego informuje następnie operatora maszyny o dokładnym położeniu narzędzia względem określonego punktu odniesienia.

Odczyty cyfrowe do tokarek i frezarek działają w czterech osiach pomiarowych, od 1 do 4 osi, w zależności od wersji. Oferujemy wieloosiowe odczyty cyfrowe z liniałami magnetycznymi lub optycznymi, wyposażone w funkcje ułatwiające pracę – zauważa ekspert z firmy Bulmach, która jest w Polsce autoryzowanym przedstawicielem bułgarskich producentów obrabiarek do metalu.

Odczyty cyfrowe do tokarek i frezarek umożliwiają precyzyjne wyznaczenie środka, podwojenie wartości przy podanych średnicach czy obliczenie stożka. Odczyty te są wyposażone także w funkcję zapamiętywania ostatnich wartości. Mogą pełnić rolę kalkulatora i sprawnie współpracują z liniałami pomiarowymi optycznymi oraz magnetycznymi. Zapewniają dokładną kontrolę wielkości przesuwów narzędzia i przedmiotu, oraz pozwalają na zachowanie dużej precyzji obróbki metalu.

Co jeszcze warto wiedzieć o odczytach cyfrowych?

Odczyty cyfrowe do tokarek i frezarek mogą pracować w trybie absolutnym (ABS) oraz przyrostowym (INC). Pierwszy z nich umożliwia samodzielne wybranie punktu zerowego, w jakim urządzenie ma działać. Natomiast w trybie przyrostowym odczyt pracuje na podstawie alternatywnych współrzędnych bez żadnych zmian w ustalonym wcześniej punkcie zerowym. Odczyty cyfrowe działają w kilku osiach pomiarowych, tj.:

  • jednoosiowe – wersja dla wiertarek
  • dwuosiowe – wersja dla tokarek
  • trzyosiowe – wersja dla tokarek i frezarek.

Odczyty cyfrowe posiadają wiele funkcji, a poszczególne modele mogą różnić się od siebie. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się ze specyfiką urządzenia i jego przeznaczeniem. Dobrze jest wybierać produkty pochodzące od znanych producentów, którzy wykorzystują do ich produkcji wysokiej jakości materiały i nowoczesne technologie.