Gruntowe gwoździe – jakie mają zastosowanie

Gruntowe gwoździe to elementy budowlane, które wykorzystuje się w celu wzmocnienia struktury gruntu. Swoim wyglądem przypominają długie, stalowe pręty. Montuje się je w krótkim czasie za pomocą specjalistycznych maszyn. Jakie mają zastosowanie? Podpowiadamy.

Czym są gruntowe gwoździe?

Gruntowe gwoździe służą do zbrojenia określonego obszaru gruntu. Zazwyczaj wykorzystuje się je do zabezpieczenia skarp i zboczy, a więc wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko powstawania osuwisk. Zazwyczaj montuje się je we wcześniej wywierconych otworach.

Przed przystąpieniem do instalacji gwoździ gruntowych, niezbędne jest przeprowadzenie badania gruntu. Kluczowe znaczenie ma w takim przypadku sprawdzenie składu chemicznego i dopasowanie odpowiednich zabezpieczeń antykorozyjnych na montowane pręty. Następnie wykonuje się niewielką deformację gruntu, aby móc wykonać efektywny montaż gwoździ w określonym miejscu.

Jakie zastosowanie mają gruntowe gwoździe?

Gwoździe gruntowe znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju prac wykopaliskowych. Na przykład tych związanych z instalacją kabli światłowodowych lub rur wodnokanalizacyjnych. Wykonywanie głębokich wykopów wymaga przygotowania odpowiednich zabezpieczeń. Najszybszą, tanią i bezpieczną metodą jest gwoździowanie.

Gruntowe gwoździe montuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Taka metoda jest gwarancją bezpieczeństwa i precyzji wykonania. Podobnie jak wynajem koparek w Szczecinie, tak i w przypadku gwoździowania można skorzystać z atrakcyjnych form wypożyczenia urządzeń do zabezpieczenia gruntu. Bardzo często więc w przypadku takich usług korzysta się ze wsparcia pośredników.

Pręty gruntowe stosuje się także w przypadku stałego unieruchomienia zboczy. Na przykład w celu ochrony postawionych na wysokim gruncie obiektów budowlanych. Można je użyć nie tylko w formie zabezpieczenia ziemi, ale również jako czynnik wspierający działanie fundamentów. Stosuje się je także jako elementy kotwiące przed przystąpieniem do właściwych prac budowlanych.