Jak dbać o stawy kolanowe?

Kolana

Tryby życia wielu z nas sprawia, że nasze stawy kolanowe narożne są na wiele dolegliwości. Siedzący tryb życia, brak ruchu i nadwaga powodują spore przeciążenia dla naszego układu kostnego. Aby więc uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń i kontuzji warto wiedzieć jak dbać o stawy kolanowe?

Co przyczynia się do złej kondycji stawów kolanowych?

Niekorzystny wpływ na stan stawów kolanowych mogą mieć czynniki związane ze schorzeniem reumatycznych, jak i równię uszkodzenia chrząstki stawowej. Odpowiada ona ochronę styków między kośćmi w stawie kolanowym. Jest dość elastyczna, amortyzuje ruchy stawu kolanowego, jednak podatna jest na uszkodzenia i ulega ścieraniu z wiekiem. Zła dieta, brak aktywności fizycznej i nadwaga, a nawet stres zdecydowanie jej nie służą, a nawet powodują różnego rodzaju schorzenia.

Jak dbać o stawy kolanowe? Postaw na aktywność fizyczną!

Zatem jak dbać o stawy kolanowe? W pierwszej kolejności powinieneś całkowicie odmienić swój tryb życia. Jeśli dotąd większość czasu spędzałeś w fotelu i do tego rozkoszowałeś się śmieciowym jedzeniem to najwyższy czas to porzucić. Przede wszystkim musisz zacząć się ruszać. Warto uprawiać takie dyscypliny sportu, które zapewniają płynny ruch stawowi kolanowemu jednocześnie zanadto go nie obciążając. W tym wypadku zdecydowanie najlepiej jest uprawiać jazdę rowerową .To sport bardzo przyjemny, który możemy uprawiać nawet na poziomie rekreacyjnym, aby móc odczuć jego wpływ na kondycję naszych stawów. Poza tym specjaliści polecają również jogę, pilates, aerobic, czy też nordic walking. Dobrym rozwiązaniem może być również pływanie. Natomiast jeśli mamy nadwagę to bardzo powinniśmy uważać z bieganiem i specjalnie się nie forsować, a nawet odpuścić sobie tę dyscyplinę sportu na rzecz choćby spacerów.

Dieta na stawy kolanowe

Aby odpowiednio zadbać o stawy kolanowe powinniśmy również postawić na zdrową i zrównoważoną dietę. Powinniśmy zawrzeć w niej takie składniki, które mają dobroczynny wpływa na stan naszych kości, mięśni i stawów. W tym wypadku warto postawić na dania bogate w witaminę D i C, a także białko i kwasy omega-3. Bardzo istotne jest tutaj zwłaszcza białko, które jest podstawowym budulcem dla chrząstki stawowej. Aby nasz organizm otrzymał odpowiednią ilość witaminy D warto spożywać tłuste ryby morskie. Dzięki tej witaminy znacznie wzmocnimy nasze kości.

Regeneracja stawów przez suplementację

Naszym stawom możemy w znacznej mierze również pomóc poprzez zastosowanie odpowiednich suplementów. Będą one miały za zadanie wzmocnienie chrząstki i płynu maziowego. W wypadku nasze staw kolanowe powinny otrzymać odpowiednie ilości kwasu hialuronowego, który znacznie poprawy ruchomość stawy. Przyda się również odpowiednia dawka siarczanu chondroityny, który przyda się do regeneracji chrząstki stawowej. Zdecydowanie warto korzystać z suplementów, które zawierają jednocześnie te dwa wymienione składniki.