Jak faktoring wpływa na finanse firmy?

prowadzenie firmy

Faktoring to stosunkowa nowa usługa na polskim rynku, co sprawia, że wielu przedsiębiorców nadal ma wątpliwości czy warto z niej skorzystać. Należy jednak wiedzieć, że niesie ona za sobą wiele korzyści i pomaga w utrzymaniu płynności finansowej firmy. W jaki sposób? Odpowiedź znaleźć można w artykule poniżej. 

Na czym opiera się płynność finansowa?

Faktoring jest narzędziem, które przyczynia się do zachowania płynności finansowej firmy. Zanim jednak opiszemy, w jaki sposób się to dzieje, warto poświęcić kilka słów temu, czym właściwie jest płynność finansowa. Ogólnie możemy określić ją jako zdolność firmy do bieżącego regulowania należności finansowych.

Wśród nich wymienić możemy m.in. wypłacanie wynagrodzenia pracownikom czy terminowe rozliczanie się z partnerami biznesowymi. Zachowanie pełnej płynności finansowej przedsiębiorstwa jest kluczowe dla jego dalszego funkcjonowania, a także wpływa na zaufanie potencjalnych klientów, pracowników, a także współpracujących firm. W jaki więc sposób faktoring może pomóc w zachowaniu płynności finansowej?

Jak faktoring pomaga w utrzymaniu płynności finansowej?

Faktoring to usługa, która bardzo chętnie jest wykorzystywana w przypadku umów długoterminowych. Firma faktoringowa (czyli faktor) nabywa handlowe wierzytelności i wypłaca faktorantowi (czyli obsługiwanej firmie) większość wartości umowy z danym kontrahentem. Dzięki natychmiastowemu otrzymaniu płatności firma może dowolnie rozporządzać finansami, nie czekając na ratalną spłatę należności.

Korzystanie z faktoringu pozwala na natychmiastowy zastrzyk środków finansowych bez konieczności brania kredytu lub pożyczki, co jest o wiele bardziej opłacalną opcją. Firmy faktoringowe oprócz wypłacania faktorantowi kwoty z umowy zajmują się także weryfikacją wiarygodności poszczególnych firm, co pozwala uniknąć nawiązywania współprac z niewypłacalnymi przedsiębiorstwami. Pozwala to na uniknięcie wielu problemów, w tym finansowych.

Faktoring dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: pełny oraz niepełny. Pierwszy z nich jest usługą droższą, jednak sprawia on, że w razie niewypłacalności kontrahenta firma nie poniesie żadnych strat finansowych, ponieważ całe ryzyko przyjmuje na siebie firma faktoringowa. Godną uwagi usługą jest także tzw. faktoring cichy, który zapewnia pełną dyskrecję współpracy przed kontrahentami.

Główną zaletą faktoringu jest fakt, że obniża on ryzyko wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Natychmiastowa wypłata większości środków z umowy sprawia, że firma może zachować płynność finansową i na bieżąco realizować swoje wydatki. Dzięki faktoringowi pełnemu uniknie ona także odpowiedzialności finansowej za ewentualną niewypłacalność jednego z klientów.