Czym jest pompa z pierścieniem wodnym? Budowa i zastosowanie

pompy

Pompy występują w wielu wariantach pod względem budowy, sposobu pracy oraz właściwości. Czym charakteryzują się pompy wyposażone w pierścień wodny?

Czym jest pompa z pierścieniem wodnym?

Pompa z pierścieniem cieczowym, inaczej określana również jako pompa z pierścieniem wodnym albo z płaszczem wodnym, jest rodzajem pompy, która wewnątrz jest częściowo wypełniona płynem. Podczas pracy łopatki tej pompy zanurzają się w płynie, co powoduje powstanie pierścienia cieczowego, wodnego.

Medium w pompie z pierścieniem wodnym jest przenoszone za pomocą przestrzeni znajdujących się pomiędzy łopatkami z wykorzystaniem ruchu mimośrodowego. Wobec tego dochodzi wtedy do zasysania, sprężenia oraz do wypuszczenia medium z korpusu pompy.

Standardowa pompa z pierścieniem wodnym jest wyposażona w płyn eksploatacyjny jak woda, ale również można wykorzystać w niej innego rodzaju płyny w zależności o tego, w jakich warunkach ma ona pracować.

Jakie są właściwości pomp z pierścieniem cieczowym?

Specjalna budowa, jaką charakteryzuje się pompa z pierścieniem wodnym, powoduje również, że ma ona szczególne właściwości, co przekłada się również na jej przeznaczenie.

Tego typu pompa charakteryzuje się bardzo dobrą sprawnością i może osiągać wysoką wydajność na poziomie dochodzącym nawet do około 2000 m3/h.

Pompy wyposażone w płaszcz wodny mogą również bardzo dobrze sprawdzić się w przypadku przenoszenia mediów jak zawilgocone albo zaolejone powietrze. Wykorzystane w ich konstrukcji elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów przekładają się również na ich wysoką odporność na korodowanie.

Wysoka sprawność pomp z pierścieniem wodnym powoduje, że mogą być one również w trybie ciągłym, czyli mogą one pracować przez 24 godziny na dobę, więc nie wymagają zatrzymywania w trakcie pracy.

Należy pamiętać o tym, że do prawidłowego działania pompa ta musi mieć regularnie uzupełniany płyn eksploatacyjny. W tym celu podłącza się do niej wąż doprowadzający wodę albo inny płyn. Zapotrzebowanie zależne jest przede wszystkim od wybranego modelu.

W jakich branżach używane są pompy z pierścieniem wodnym?

Najczęściej pompy wyposażone w pierścień wodny wykorzystywane są w poniższych obszarach przemysłu:

  • chemicznym

  • ceramicznym

  • elektrycznym

  • farmaceutycznym

  • papierniczym

  • spożywczym

  • tekstylnym

Różne warianty pomp pozwalają na dopasowanie ich specjalnie do konkretnego rodzaju procesu oraz miejsca montażu urządzenia.

Z dostępnymi wariantami pomp z pierścieniem wodnym można zapoznać się bliżej na stronach producentów i sklepów prowadzących ich sprzedaż.