Jak oszacować zapotrzebowanie energetyczne obiektu, zaopatrywanego w instalację grzewczą?

ogrzewanie domu

Zanim będziemy mogli cieszyć się komfortem termicznym w ogrzewanym budynku, musimy odpowiednio dobrać źródło ciepła do zapotrzebowania energetycznego. Jest to bardzo ważne, bo tylko wówczas instalowany system grzewczy będzie mógł funkcjonować w efektywny i ekonomiczny sposób. Jak oszacować zapotrzebowanie na energię cieplną domu lub mieszkania? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku w teorii i praktyce

Właściwie określone zapotrzebowanie energetyczne budynku pozwala dobrać urządzenie grzewcze o odpowiedniej mocy. Tyczy się to nie tylko ogrzewania elektrycznego, ale także ogrzewania gazowego, kotłów na paliwa stałe i ogrzewania, które wykorzystuje odnawialne źródła energii. Dzięki obliczeniu zapotrzebowania energetycznego budynku wybrany system ogrzewania będzie nie tylko zapewniał komfort termiczny, ale także pozwoli uniknąć zbędnych kosztów. W tym przypadku więcej nie oznacza lepiej!

Instalując piec o mocy grzewczej, która przewyższa zapotrzebowanie energetyczne budynku, nie zyskamy, a jedynie stracimy, bo duże zużycie energii przełoży się na koszty eksploatacyjne oraz sposób działania instalacji. Z drugiej strony, ogrzewanie, którego moc będzie zbyt mała, nie będzie w stanie zapewnić nam komfortu termicznego. Co więcej, zbyt mała moc urządzenia grzewczego może doprowadzić do pojawienia się poważnych problemów z zagrzybieniem i zawilgoceniem budynku. Aby dobrać ogrzewanie, które będzie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, warto skorzystać z porady fachowców np. z firmy RKinstal, która zajmuje się montażem różnego rodzaju instalacji grzewczych.

Jak obliczyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną?

Podczas szacowania zapotrzebowania energetycznego budynku, musimy wziąć pod uwagę m.in.: energię niezbędną do zapewnienia komfortu termicznego w pomieszczeniach, energię niezbędną do ogrzania ciepłej wody użytkowej i nieuniknione straty energii cieplnej, które związane są z korzystaniem z wentylacji grawitacyjnej. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne budynku zmienia się w czasie np. na skutek utraty właściwości elementów termoizolacji budynku. W budownictwie mieszkaniowym, podczas szacowania zapotrzebowania energetycznego, często korzysta się z uśrednionych wartości dla domów jednorodzinnych oraz budynków wielomieszkaniowych.