Jak wybrać nagrobek granitowy?

Nagrobki granitowe

Wybór nagrobka to dla wielu osób kwestia dość trudna. Mnogość rozwiązań, spory wybór materiałów, a także kolorystyki sprawiają, że może powstać problem z podjęciem decyzji. Dodatkowo ogromny wpływ na jakość pomnika ma wybór odpowiedniego kamieniarza.

W pewnym momencie własnego życia trzeba się zmierzyć z kwestią wyboru pomnika. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm świadczących usługi kamieniarskie i wykonujących nagrobki granitowe. Kwestia wyboru odpowiedniej jest kluczowa dla jakości pomnika i jego trwałości, a także satysfakcji rodziny. Nagrobek granitowy powinien być nie tylko trwały, ale również estetyczny i odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jak wybrać odpowiedni?

Nagrobek granitowy pojedynczy czy podwójny?

Podczas wybierania odpowiedniego kamieniarza szczególną uwagę warto zwrócić na jakość wykonywanych nagrobków. Tu z pomocą przychodzą zdjęcia i galeria realizacji. Przed wyborem nagrobka trzeba zastanowić się, czy nagrobek ma być pojedynczy czy podwójny, a może pojedynczy z dwoma kwaterami umieszczonymi jedna nad drugą. Od rodzaju nagrobka i jego wielkości, a także rodzaju materiału w głównej mierze będzie zależeć cena nagrobka. Decydując się na odpowiedni model trzeba brać również uwarunkowanie powierzchni cmentarza.

Zobacz także: https://newsweb.pl/dlaczego-warto-wybrac-blat-kuchenny-od-kamieniarza/

Nagrobek, a wybór kamienia

Kluczowa dla jakości i wyglądu nagrobka jest sprawa wyboru kamienia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kamieni krajowych i zagranicznych. Kamień powinien być estetyczny i przetrwać próbę czasu. Najczęściej nagrobki wykonuje się z marmuru, granitu lub piaskowca, przy czym granit jest materiałem najbardziej odpowiednim – odpornym na warunki. Oczywiście im bardziej egzotyczny i trudny w obróbce kamień, tym cena pomnika wyższa.

Jaki kolor nagrobka granitowego?

Wiele osób wciąż decyduje się na nagrobki granitowe w ciemnej kolorystyce. Takie kamienie są oczywiście piękne i ponadczasowe, ale ich wadą może okazać się trudność w utrzymaniu czystości. Im ciemniejszy kamień tym bardziej widać na nim zabrudzenia w postaci kurzu czy zacieków. W zaciemnionym miejscu lepiej zdecydować się na jaśniejszy granit, który będzie bardzo dobrze kontrastował z otoczeniem. Wybór nagrobka w stonowanej kolorystyce sprawi, że jego wygląd nie będzie przytłaczał, a pielęgnacja nie sprawi kłopotów. Oczywiście niezależnie od koloru warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych.