Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy?

aparat sluchowy

Mogłoby się wydawać, że problemy ze słuchem dotykają jedynie seniorów lub osoby z wrodzonymi wadami narządu słuchu. Okazuje się jednak, że niedosłuch dotyka coraz młodsze grupy wiekowe, na co wpływ niejednokrotnie mają szkodliwe czynniki środowiskowe czy brak odpowiedniej profilaktyki. Zaburzenia słyszenia znacznie obniżają komfort życia, dlatego w takim przypadku warto sięgnąć po nowoczesny aparat słuchowy. Czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Jak działają nowoczesne aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe to niewielkie urządzenia służące do wzmacniania dźwięków z otoczenia, składające się kilku podstawowych elementów. Możemy do nich zaliczyć mikrofon, słuchawkę oraz procesor, które tworzą kompletny układ. Zadaniem mikrofonu jest zbieranie dźwięków, które następnie trafiają do procesora i tam też ulegają wzmocnieniu oraz oczyszczeniu z nieprzyjemnych szumów i sprzężeń. Procesor przetwarza dźwięki czyste dźwięki na sygnały elektryczne, które są dostarczane użytkownikowi przez słuchawkę.

Zobacz także: https://www.otopr.pl/aparaty-sluchowe-dla-seniorow-jak-wybrac-odpowiedni/

Aparat słuchowy – zauszny czy wewnątrzuszny?

Oferta aparatów słuchowych na przestrzeni ostatnich lat mocno się poszerzyła, w dużej mierze dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom stosowanym przez producentów sprzętu dla osób z niedosłuchem. Dlatego też do wyboru mamy tradycyjne aparaty słuchowe zauszne, które najczęściej polecane są pacjentom z większymi ubytkami słuchu, oraz aparaty słuchowe wewnątrzuszne, dedykowane osobom z niedosłuchem o mniejszym stopniu zaawansowania. Nowoczesne aparaty słuchowe z każdym rokiem stają się coraz bardziej dyskretne, funkcjonalne i odporne na uszkodzenia, dlatego też sięgają po nie nawet osoby wcześniej bardzo sceptycznie nastawione do ich noszenia.

Dobór aparatu słuchowego – wizyta u protetyka słuchu

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego to bardzo indywidualna kwestia. Urządzenie powinno być idealnie dopasowane zarówno do zakresu ubytku słuchu, jak również budowy ucha, dlatego też nie obędzie się bez konsultacji z protetykiem. Specjalista pomoże dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie na podstawie przeprowadzonego badania słuchu, wywiadu medycznego, a także naszego stylu życia. Warto również pamiętać, że w przypadku wykonywanych na zamówienie aparatów wewnątrzusznych, czyli tzw. aparatów niewidocznych, najczęściej niezbędne jest pobranie odcisku ucha, dzięki czemu można spersonalizować urządzenie i sprawić, że będzie spełniało swoje zadanie w stu procentach. Protetyk słuchu pomoże również wybrać aparat zauszny, a także doradzi w sprawie jego codziennej pielęgnacji i prawidłowego użytkowania.

Artykuł powstał przy współpracy z https://akademiaslyszenia.pl/.