Do wizyty u okulisty najczęściej skłania nas pojawienie się problemów ze wzrokiem. Oczy są niezmiernie ważnym narządem, potrzebnym do codziennego funkcjonowania, dlatego należy dbać o nie regularnie. Błędem jest bagatelizowanie objawów i unikanie kontroli u specjalisty. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, umożliwia podjęcie szybkiego leczenia i zahamowanie rozwoju schorzeń.
Badanie wzroku powinno być wykonywane systematycznie, zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Podstawowe badania okulistyczne umożliwiają stwierdzenie wielu schorzeń w obrębie narządu wzroku np. zaburzeń ostrości widzenia (krótkowzroczność, dalekowzroczność), astygmatyzmu czy daltonizmu. Na wizytę kontrolną do specjalisty niezwłocznie powinno się udać, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów i dolegliwości, takich jak: nieostre widzenie, łzawienie, pieczenie, częste mruganie oraz nadwrażliwość na światło. Szybka reakcja i właściwe leczenie może znacznie poprawić komfort widzenia i zapobiec rozwojowi poważnych wad oraz chorób narządu wzroku.
Podstawowe badania okulistyczne – na czym polegają?
Na samym początku wizyty w gabinecie okulistycznym, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Dzięki temu, może dowiedzieć się o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, chorobach współistniejących, stosowanych lekach, a także o możliwym obciążeniu genetycznym. Następnie wykonywane jest badanie przedmiotowe, które umożliwia ocenę ruchomości gałek ocznych, stanu powiek i oczodołów. W kolejnym etapie lekarz przystępuje do badania ostrości wzroku, pola widzenia, prawidłowego rozpoznawania kolorów, oraz właściwego odruchu źrenicznego.
Badanie ostrości wzroku – na czym polega?
Badanie ostrości wzroku jest podstawowym elementem badania okulistycznego. Dzięki niemu, lekarz może stwierdzić z jaką wadą wzroku zmaga się pacjent oraz dobrać odpowiednie szkła korekcyjne. Badanie najczęściej polega na odczytywaniu przez pacjenta optotypów (cyfr oraz liter) wyświetlonych na ekranie lub tablicy Snellena, z określonej odległości. Badanie pozwala lekarzowi określić czy dany pacjent spełnia normy ostrości widzenia, tzn.: nie ma problemów z odczytaniem standardowej, sugerowanej liczby znaków.
Badanie pola widzenia (perymetria) – na czym polega?
Badanie pozwala określić stopień uszkodzenia pola widzenia oraz ułatwia diagnozę jaskry, chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Przeprowadza się je za pomocą specjalnego aparatu – polomierza, przy którym pacjent opiera głowę i zakrywa jedno oko. Następnie za pomocą ręcznego przycisku, sygnalizuje moment pojawiania się punktu świetlnego o różnym natężeniu. Podczas badania pacjent powinien cały czas patrzeć w jeden, centralny punkt, ponieważ tylko w taki sposób lekarz będzie w stanie ocenić szerokość i zakres pola widzenia.
Badanie widzenia kolorów – na czym polega?
Do badania prawidłowego rozpoznawania barw, w pierwszej kolejności wykorzystuje się tablice pseudoizochromatyczne Ishihary. Badanie przeprowadza się z odległości ok. 60 – 75 cm i umożliwia wykrycie zaburzeń związanych z właściwym widzeniem koloru czerwonego oraz zielonego. Zadaniem pacjenta jest rozpoznanie kształtów geometrycznych lub liczb, powstałych z nieznacznie różniących się kolorami plam.
Badanie odruchu źrenicznego – na czym polega?
Jest to proste badanie, niewymagające specjalistycznego sprzętu medycznego. Wykonuje się je najczęściej za pomocą latarki, której światło zostaje skierowane w pierwszej kolejności na prawe, a następnie na lewe oko. Prawidłową reakcją jest zwężenie źrenicy oka naświetlonego. W przypadku chorób nerwu wzrokowego, źrenica pod wpływem światła nie zmniejsza się lub w zwęża w niewielkim stopniu.
Badanie dna oka – na czym polega?
Badanie pozwala ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzrokowego i ciała szklistego. Zazwyczaj przed badaniem lekarz aplikuje do oczu pacjenta krople z atropiną, rozszerzające źrenice. Umożliwia to przeprowadzenie bardziej precyzyjnego badania oraz ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy. Najczęściej oczy ogląda się za pomocą wziernika ocznego. Badanie polega na przepuszczeniu przez soczewkę i ciało szkliste wiązki światła, która oświetla dno oka. W ten sposób lekarz dokładnie ocenia stan tylnego odcinka oczu.