Jak wykonać pergolę na tarasie? Rodzaje pergoli i ich zalety

pergola jak ja wykonac

Gdy lubisz zieleń i chcesz się nią otaczać, doskonałym sposobem będzie wtedy wykorzystanie pergoli na tarasie. Taka zabudowa może być zastosowana do obsadzenia jej roślinami pnącymi, by nadać jej piękny wygląd. Również pergole są obecnie realizowane bez zieleni. Jak zatem wybrać dobrą pergolę?

Gdzie można zamontować pergolę?

Konstrukcja jak pergola przeznaczona jest przede wszystkim do zapewnienia większego komfortu podczas ciepłych dni, ale również może być używana w trakcie deszczu, gdy ma ona zadaszenie.

Pergole zamontować można w różnych punktach. Najczęściej jest to pergola na tarasie – https://krajewski.pl/produkt/pergola-z-zadaszeniem-tkaninowym ponieważ wtedy zapewnia ona przyjemny chłód podczas upałów od razu po wyjściu z domu. Dodatkowo może wtedy stanowić jego atrakcyjne dopełnienie.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać pergolę również w innym miejscu, na przykład jako konstrukcję wolnostojącą. Możliwości są więc nieograniczone i można łatwo dobrać jej lokalizację do własnych potrzeb.

Jakie są rodzaje pergoli?

Rodzaje pergoli wyróżnia się przede wszystkim na podstawie materiałów, z których są one wykonane. Co wybrać, gdy planowana jest pergola na tarasie?

Obecnie najczęściej wykonuje się pergole metalowe, które powstają ze stali malowanej proszkowo albo aluminium. Takie pergole mają bardzo nowoczesny wygląd i świetnie sprawdzają się jako dodatek do domu o podobnej architekturze.

Również można zdecydować się na pergolę drewnianą. Drewniane pergole są tańsze od tych metalowych, natomiast musimy wtedy zdawać sobie sprawę z tego, że taka konstrukcja po pewnym czasie będzie narażona na niszczenie na skutek wilgoci, temperatury, słońca. Trzeba więc ją regularnie impregnować.

Pergola z zasadzeniem – czy warto ją wybrać?

Ten rodzaj pergoli jest teraz bardzo popularny i decyduje się na niego sporo osób, które nie planują obsadzać konstrukcji za pomocą roślin pnących. Zadaszenia stosuje się głównie w przypadku pergoli metalowych.

Dach w pergoli może być wykonany z różnych materiałów, na przykład może być to płyta z poliwęglanu, ale również dekoracyjny, rozsuwany dach z materiału. Warto więc zobaczyć różne propozycje producentów, gdy zamierzamy zdecydować się na zastosowanie takiego typu pergoli.

Ściany pergoli – jak je zabudować?

Istnieje również możliwość zabudowania ścian pergoli. Rozwiązania, jakie stosowane są w tym przypadku, to przede wszystkim drewniane drabinki stanowiące podporę dla roślin albo też metalowe ozdobne wypełnienia.

Można też zdecydować się na powieszenie na ścianach pergoli zasłon, które nadadzą jej romantyczny wygląd.