Jak zacząć przygodę z rajdami terenowymi?

Przygoda z rajdami terenowymi

Rajdy i wyścigi samochodowe od wielu lat rozgrzewają serca milionów kibiców motosportu na całym świecie. Najbardziej zagorzali miłośnicy sportowej rywalizacji na bezdrożach nie muszą jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do śledzenia transmisji telewizyjnych z największych imprez – każdy pasjonat motoryzacji może spróbować swoich sił w rajdach terenowych, jednak po spełnieniu kilku podstawowych warunków. Zatem co trzeba zrobić, aby startować w rajdach terenowych?

Rajd Dakar – marzenie każdego kierowcy rajdowego

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to właśnie Rajd Dakar uznawany jest za najpopularniejszy i najbardziej wymagający rajd terenowy wszech czasów. Pierwsza edycja tej legendarnej imprezy odbyła się w 1979 roku i już samo ukończenie rajdu uznawane jest za wielkie osiągnięcie. Rajd Dakar to ogromne wyzwanie nawet dla zawodowych kierowców z wieloletnim doświadczeniem, nie wspominając o dziesiątkach amatorów marzących o zapisaniu się złotymi zgłoskami na kartach historii motosportu. Dakar początkowo rozgrywany był na trasie Paryż-Dakar, jednak start i meta zmieniają swoje położenie niemal z każdą kolejną edycją wyścigu. Nie zmienia to faktu, że pokonanie wszystkich etapów Rajdu Dakar wciąż pozostaje w sferze marzeń wielu miłośników off-roadowych szaleństw, nie tyle ze względu na brak odpowiednich umiejętności, ale ograniczone możliwości finansowe.

Rajdy terenowe w Polsce a zaplecze techniczne

Ściganie się w amatorskich rajdach terenowych wbrew pozorom nie musi być ekstremalnie kosztowym przedsięwzięciem. Wystarczy posiadać seryjny samochód terenowy zmodyfikowany na własne potrzeby. Dokonywanie przeróbek w rajdówce co prawda nie należy do małych wydatków, jednak w porównaniu z kosztami, z jakimi trzeba się liczyć w przypadku zakupu i utrzymania w pełni profesjonalnej maszyny, są to kwoty w zasięgu wielu pasjonatów motoryzacji. Odpowiednie zabezpieczenia w samochodzie rajdowym to nie wszystko – trzeba również wziąć pod uwagę zakup ognioodpornego kombinezonu rajdowego wraz z kaskiem.

Zobacz także: https://newsweb.pl/rajd-dakar-dlaczego-jest-najtrudniejszym-rajdem-na-swiecie/

Rajdy terenowe dla amatorów

W Polsce nie brakuje amatorskich rajdów terenowych, w których każdy może wykazać się swoimi umiejętnościami. Co ważne, wiele imprez nie wymaga posiadania licencji kierowcy rajdowego, a jedynie uiszczenia „wpisowego”, którego wysokość może wahać się od kilkuset do tysiąca złotych. Rajdy dla amatorów bardzo często organizowane są w nie mniej profesjonalny sposób niż wyścigi dla profesjonalistów, a wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Trzeba pamiętać, że jazda po lasach państwowych jest surowo karana, dlatego lepiej zdać się na doświadczenie organizatorów imprez masowych.

Zawodowe rajdy terenowe

Starty w amatorskich rajdach dla niektórych okazują się trampoliną do kariery zawodowego kierowcy rajdowego. Uczestnictwo w zawodowych rajdach terenowych wymaga wyrobienia specjalnej licencji, której uzyskanie leży w zasięgu każdego utalentowanego zawodnika. Warto również pomyśleć o pozyskaniu prywatnych sponsorów – utrzymanie się z nagród nie wystarczy, aby w pełni skupić się na jeździe terenowej.