Jaka pora roku jest najlepsza na krycie dachu?

pokrycie dachu

Krycie dachu nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, jednak istotne jest, by zostało ono przeprowadzone dokładnie i rzetelnie. Wszak od poprawnie wykonanego pokrycia zależy nie tylko estetyka całego budynku, ale też jego odporność na wiatr, opady i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne. Duże znaczenie dla jego układania mają także warunki panujące na dworze. Sprawdźmy więc w artykule, jaka pora roku jest najlepsza na krycie dachu!

Wiosna i lato – najlepszy czas

Bez wątpienia najlepszym okresem na krycie dachu jest wiosna i lato. Wówczas panują wysokie temperatury i są stosunkowo niewielkie opady, a dni są długie, bezwietrzne oraz słoneczne, dzięki czemu zapewniają doskonałe warunki dla fachowców do pracy. Optymalne warunki atmosferyczne sprawiają, że dach jest całkowicie suchy, a wykorzystywane do jego pokrycia elementy zachowane w czystości.

Jest to bardzo istotne w celu zapewnienia jak najlepszej jakości pokrycia. Niekiedy nawet niewielka ilość wilgoci, która dostała się do nieodpowiedniego miejsca, może spowodować duże szkody w przyszłości i przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń czy przecieków, ponieważ osłabi całą konstrukcję.

Jesień i zima – czy warto?

Niestety nawet przy najlepszym planowaniu prac nie da się przewidzieć wszystkiego. Zdarza się więc, że budowa zostanie przesunięta w czasie, przez co krycie dachu przypadnie na jesień lub – co gorsza – zimę. Wówczas inwestor ma zazwyczaj do wyboru dwie opcje – zaczekać do wiosny lub ułożyć pokrycie podczas gorszej pogody. Pozostawienie domu bez dachu na kilka chłodnych i deszczowych miesięcy może nie być najlepszym wyjściem, ponieważ niesie ryzyko zawilgotnienia murów. Krycie dachu natomiast nie trwa długo, szczególnie w przypadku blachodachówki, dlatego warto zdecydować się na to nawet jesienią.

Na co warto zwracać uwagę przy kryciu dachu?

Podczas układania pokrycia największe znaczenie ma temperatura i opady. Niskie temperatury są najbardziej szkodliwe dla obróbek blacharskich. Na powłoce lakierniczej mogą wówczas pojawiać się mikropęknięcia. Jeśli więc wykonanie pokrycia przypadnie na chłodniejsze miesiące, koniecznie korzystaj z usług renomowanych i doświadczonych firm, takich jak Solidny Dekarz. Specjaliści zadbają o wszelkie środki ostrożności, zabezpieczą dach, a także wybiorą warunki odpowiednie do efektywnej pracy.