Jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa do maszyn?

Korzystanie z różnego rodzaju urządzeń czy maszyn wymaga umieszczenia na nich tabliczki znamionowej. Jej główną funkcją jest możliwość identyfikacji. Jakie informacje można z niej odczytać oraz czy jest obowiązkowa?

Co znajduje się na tabliczce?

Tabliczka znamionowa to zbiór najważniejszych informacji o urządzeniu lub maszynie. Znajdują się na niej: dane producenta lub dystrybutora sprzętu, nazwa maszyny, seria i model, certyfikat CE, klasa zasilania, rok produkcji oraz numer seryjny. W przypadku samochodów umieszcza się na niej także numer VIN umożliwiający jego identyfikację oraz informacje o dopuszczalnej masie. Co ważne – tabliczka musi zostać umieszczona na trwałe, tak, żeby informacje były możliwe do odczytania nawet po upływie dłuższego czasu lub po zmianie właściciela. Obowiązek jej umieszczania ciąży na producentach wszystkich urządzeń elektrycznych, samochodów, czy maszyn przemysłowych. Zazwyczaj umieszczana jest z tyłu lub z boku. Może mieć formę aluminiowej naklejki lub metalowej płytki z grawerem. Przy zakupie sprzętu warto wiedzieć, gdzie jest umieszczona i upewnić się, że wszystkie dane na niej są czytelne.

Co w przypadku, gdy sprzęt nie posiada tabliczki znamieniowej?

Obowiązek umieszczania tabliczki znamionowej jest określany przepisami zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki. Jej brak może narazić producenta na konsekwencje finansowe. Niestety wiele osób przy zakupie nie sprawdza, czy tabliczka jest umieszczona. Problem pojawia się wtedy, gdy wymagana jest naprawa lub skorzystanie z informacji o sprzęcie. W przypadku, gdy tabliczki brakuje na sprzęcie, należy zwrócić się do producenta o wydanie nowej. Do tego przyda się dowód zakupu. Jeżeli tabliczka nie jest umieszczona na samochodzie, nie będzie możliwe wykonanie okresowego przeglądu. Należy udać się do Wydziału Komunikacji ze specjalnym zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej i ubiegać się o wyrobienie nowej. Koszt nie jest duży, a pozwoli uniknąć ewentualnych mandatów. Nowe tabliczki wykonywane są przez profesjonalistów takich jak producent tabliczek znamionowych Alumart.