Kosiarka bijakowa – jak działa?

kosiarka bijakowa

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego ma świadomość tego, że kosiarka jest jedną z tych maszyn, których nie może zabraknąć na roli. Urządzenie w dużym stopniu ułatwia pracę rolnika, który może ściąć wysokie trawy na rozległym terenie w bardzo krótkim czasie. Jednak wybór odpowiedniej kosiarki nie jest prosty ze względu na ich różnorodność. Kiedy zdecydować się na kosiarkę bijakową i jak ona działa? Podpowiadamy.

Czym jest kosiarka bijakowa?

Kosiarka bijakowa jest typem kosiarki rotacyjnej, gdyż charakteryzuje się tym samym sposobem działania. W tego rodzaju kosiarce częścią tnącą są bijaki, które znajdują się na wale tnącym. Bijaków w kosiarce jest kilkanaście lub kilkadziesiąt, w zależności od wielkości kosiarki i charakteryzują się one kształtem podobnym do litery „L” bądź „T”. Zamontowane ostrza obracają się w płaszczyźnie pionowej. Maszyna pracuje na bardzo wysokich obrotach, które dochodzą do 3000 na minutę.

Kosiarka bijakowa może być napędzana w sposób mechaniczny za pomocą wałka odbioru mocy WOM bądź hydraulicznie, gdy ma zamontowany silnik hydrauliczny. Ten system koszenia wykorzystywany jest w maszynie rolniczej zwanej bijakowym ścinaczem zielonek. Głównym zadaniem kosiarki bijakowej jest nie tylko ścinanie roślin, ale też ich rozdrabnianie i może ona sobie poradzić z krzakami, grubymi chwastami, ale nasionami drzew – ma więc uniwersalne zastosowanie. Najczęściej wykorzystywana jest do koszenia nieużytków i przydrożnych poboczy dróg.

Jak działają kosiarki bijakowe?

Kosiarki bijakowe przede wszystkim mulczują ścinaną roślinność. Dzięki temu jest ona mocno rozdrobniona i pozostawiona na gruncie co daje łatwą możliwość użyźnienia gleby. W wielu przypadkach jest to wręcz niezwykle pożądane działanie, bowiem malutki elementy szybko się rozkładają i wspomagają wzrost pozostałych roślin w okolicy. Na rynku dostępne są również nieduże modele, które doskonale sprawdzą się do zadań okazjonalnych bądź do pracy na średniej wielkości powierzchniach. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą być z powodzeniem doczepiane do niewielkich ciągników i pracować w trudno dostępnych miejscach. Maszyny komunalne SaMASZ doskonale sprawdzą się również na polach uprawnych.