Leki nasenne – co wybrać? Środki bez recepty i na receptę

choroby somatyczne

Trudności z zasypianiem mogą dotknąć każdego. Gdy pojawiają się regularnie, warto pomyśleć o odpowiednich środkach nasennych. Obecnie do dyspozycji jest pełna gama preparatów wydawanych bez recepty i na receptę. Co wybrać?

Co powoduje problemy ze snem?

Sen to czas na regenerację organizmu. Jego odpowiednia dawka jest niezbędna do tego, aby czuć się wypoczętym i zrelaksowanym. Niestety, wielu osób dotykają trudności w zasypianiu oraz bezsenność.

Problemy ze snem mogą mieć różnorodne przyczyny. Wśród nich często wskazuje się na czynniki psychologiczne, w tym na nadmierny stres, zdenerwowanie, ale mogą być to także kwestie chorób somatycznych, na przykład konsekwencja bólu, chorób tarczycy, schorzeń układu nerwowego czy krążeniowo-oddechowego.

Do problemów z zasypianiem przyczyniają się także używki jak alkohol i narkotyki, leki psychotropowe, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe.

Jak leczyć bezsenność?

Gdy pojawia się bezsenność, warto zacząć ją leczyć. Do dyspozycji pacjenci mają leki bez recepty, także bazujące na naturalnych składnikach ziołowych, oraz leki wydawane na receptę, które muszą być przepisane przez lekarza.

Leki na sen bez recepty

Preparaty bez recepty stosowane w leczeniu bezsenności można zakupić obecnie w praktycznie każdej aptece. Są one dostępne także w sklepach zielarskich, oferujących suplementy diety.

W lekach bez recepty stosowane są związki o działaniu relaksacyjnym, nasennym na przykład jak ekstrakty z chmielu, waleriany, melisy lekarskiej, a także witaminy i minerały. Bez recepty można kupić też preparaty z melatoniną, która reguluje naturalny rytm snu.

Warto pamiętać także o tym, że w leczeniu bezsenności duże znaczenie ma właściwa higiena snu, dzięki której można wyregulować swój zegar biologiczny, zrelaksować się i dzięki temu zasypiać łatwiej.

Leki nasenne na receptę

W cięższych przypadkach stosowane są leki nasenne na receptę zawierające związki farmakologiczne jak mirtazapina, agomelatyna, mianseryna, trazodon, alprazolam, bromazepam, zaleplon, klorazepan, leki przeciwhistaminowe.

Takie leki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi, a niektóre z nich mogą powodować uzależnienia.

Jak uzyskać receptę na leki nasenne?

Aby zakupić leki nasenne na receptę, konieczne jest udanie się do lekarza, który po konsultacji bezie mógł wypisać odpowiedni preparat.

Obecnie receptę można uzyskać nie tylko podczas wizyty osobistej, ale również za pomocą teleporady lub porady internetowej.

Aby uzyskać receptę na leki nasenne przez internet, należy wybrać serwis umożliwiający jej uzyskanie, a potem umówić się na e-konsultację lekarską. Następnie lekarz może wypisać odpowiedni lek.

Recepta przekazywana jest jako kod, który podaje się w aptece, dlatego nie ma potrzeby przedstawiania tradycyjnej recepty papierowej.