Listwy dekoracyjne – jakie wybrać? Co warto wiedzieć?

listwa dekoracyjna

Listwy dekoracyjne to element dekoracyjny pozwalający niskim kosztem i małym nakładem pracy odmienić wnętrze. W sklepach można znaleźć różne rodzaje listw. Jakie wybrać i co należy o nich wiedzieć, żeby wykorzystać je w swoim domu?

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych?

Listwy dekoracyjne to coraz chętniej wykorzystywany element dekoracyjny do wnętrz. Z uwagi na łatwy montaż, duży wybór kształtów, form i szerokości, pozwalają one delikatnie odświeżyć pomieszczenie, lub nadać mu całkowicie inny charakter. Dostępne są zarówno listwy ścienne, jak i sufitowe. Te drugie montowane są w miejscu połączenia ściany i sufitu. Można z ich pomocą ozdobić cały sufit lub tylko jego część. Będą dobrym rozwiązaniem do każdego pomieszczenia. W ostatnim czasie modnym rozwiązaniem stały się listwy dekoracyjne. Ciekawym rozwiązaniem są również łatwe do zamocowania panele samoprzylepne na ścianę. Ozdoba jest chętnie wykorzystywana przez architektów i dekoratorów wnętrz. Najczęściej tworzy się z nich ramy, łuki lub linie prowadzące wzdłuż ściany. Dzięki temu, że listwy można dowolnie malować, mogą one być wyróżniającą się, rzucającą się w oczy ozdobą, lub tworzyć spójną całość ze ścianą w podobnym kolorze.

Jak zamontować listwy dekoracyjne?

Montaż listw należy rozpocząć od planu ich ułożenia. W zależności od pomieszczenia i efektu, jaki chcemy uzyskać, projekt ułożenia listw będzie się różnił. Pionowy układ listw pozwoli optycznie wydłużyć pomieszczenie, sprawdzi się więc w niskich pokojach z nowoczesnym wystrojem. Ramy z listw będą dobrze prezentowały się na odsłoniętych ścianach. Przy montażu listw dekoracyjnych bardzo ważna jest symetria. Warto ustalić jeden punkt odniesienia i kierować się nim podczas układania. Do montażu listw należy użyć dobrego kleju, odpowiednio dobranego do rodzaju ścian i materiałów, z którego wykonana jest listwa.  Przyda się również poziomica, żeby listwy były równo ułożone.