Karczoch jest rośliną uprawianą już w starożytnym Egipcie, w Europie pojawił się w XV wieku, przywieziony przez Arabów do Hiszpanii. Uprawia się go w krajach śródziemnomorskich. Buraki także pochodzą z rejonów Morza Śródziemnego, i zawierają niezwykle cenny składnik jakom jest betaina. Zarówno Betaina w burakach jak i cynaryna zawarta w karczochach są składnikami niezwykle pomocnymi w leczeniu chorób wątroby.
Karczoch i buraki w leczeniu chorób wątroby
Zawarta w liściach karczocha cynaryna ma właściwości żółciotwórcze, chroni ściany wątroby przed substancjami toksycznymi i reguluje przepływ żółci. Stosowana jest w leczeniu chorób wątroby jako środek pomocniczy i suplement diety. Cynaryna odkryta została niedawno, a w roku 1968 naukowiec T. Maros udowodnił, że ekstrakt z liści karczoch korzystnie wpływa na regenerację komórek wątroby. Po podaniu choremu ekstraktu z karczochów, bardzo szybko mijają dolegliwości związane z chorobą. Karczochy zawierają substancje, które dobroczynnie wpływają zarówno na wątrobę jak i na pęcherzyk żółciowy i zmniejszenie poziomu tłuszczu we krwi.
W leczeniu korzysta się zazwyczaj z gotowych preparatów w formie suplementów diety i ekstraktów a także z soków wyciskanych z liści karczocha, które dostępne są w sprzedaży w aptekach i sklepach ze zdrowa żywnością
Betaina – składnik chroniący wątrobę
Składnikiem buraków chroniącym wątrobę jest betaina. Zazwyczaj pozyskuje się ja z buraków cukrowych. Można ja kupić jako gotowe preparaty, ale też można spożywać surowe buraki i soki buraczane. Jak działa betaina? Powoduje wielokrotna regenerację metioniny, która odpowiedzialna jest za odtruwanie wątroby. Ponadto pomaga w rozkładaniu zbędnego tłuszczu wspierając cholinę, więc powinny z betainy korzystać ludzie z nadwagą.
W zastosowaniu domowym w leczeniu stosowane są zazwyczaj buraki czerwone oraz ich sok. Szklanka soku buraczanego dziennie zapewni profilaktyczną ochronę wątroby przed chorobami. W leczeni chorób bardziej przydatny może okazać się ekstrakt z buraka cukrowego sprzedawany w sklepach ze zdrowa żywnością, sklepach specjalistycznych i aptekach.
Jak widać zarówno buraki jak i karczochy to warzywa, które na stałe powinny znaleźć się w naszej diecie. Betaina zawarta w burakach usuwa z wątroby szkodliwe tłuszcze i substancje o niskiej wartości, a cynaryna z karczochów pomaga w przyswajaniu substancji wysokowartościowych. Aby chronić wątrobę należy zadbać o potrzebne do jej regeneracji i prawidłowego funkcjonowania substancje. Szczególnie, gdy zarówno buraki jak i karczochy są bardzo smaczne.