Masz pogorszone samopoczucie psychiczne? Pomyśl o wizycie u psychiatry lub psychologa!

psychiatra

Gorsze samopoczucie utrzymujące się przez dłuższy czas może być objawem choroby. W takim przypadku warto zdecydować się na wizytę u specjalisty, który będzie mógł ją zdiagnozować i zalecić właściwe postępowanie.

O czym może świadczyć złe samopoczucie psychiczne?

Pogorszone samopoczucie psychiczne, które może objawiać się między innymi przez smutek, apatię, brak radości, może być symptomem depresji.

Depresja jest chorobą, która często bywa lekceważona. Jest ona jednak poważna i groźna, a jej leczenie warto prowadzić pod okiem specjalisty. Depresja może prowadzić bowiem do prób samobójczych, dlatego wtedy, gdy pomoc nie zostanie udzielona w porę, choroba ta może być tragiczna w skutkach.

Złe samopoczucie psychiczne może mieć różne przyczyny, między innymi może być ono związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów, ale także z sytuacją życiową pacjenta. Często pojawia się ono po traumatycznych wydarzeniach, ale również na skutek nadmiernego stresu.

Jakiego specjalistę wybrać – psychiatrę czy psychologa?

Jeżeli pogorszone samopoczucie psychiczne pojawia się regularnie i przez dłuższy okres, najlepiej udać się do specjalisty. W tym przypadku pomocy mogą udzielić psychiatra albo psycholog. Do kogo warto się zapisać?

Psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem schorzeń psychicznych. Ma on zatem uprawnienia do wpisania zwolnienia lekarskiego, leków czy też do skierowania pacjenta na leczenie szpitalne, gdy będzie ono konieczne.

Psycholog nie jest lekarzem i zajmuje się on udzielaniem pomocy psychologicznej. Gdy ukończy studia w kierunku psychoterapii, może również zajmować się prowadzeniem terapii swoich klientów – indywidualnej, grupowej.

Pomoc w depresji i innych przypadkach gorszego samopoczucia mogą zaoferować zarówno psychiatra, jak i psycholog. Gdy dolegliwości są jednak nasilone, warto odwiedzić psychiatrę, który może od razu zapisać niezbędne leki.

Gdy poszukiwany jest polecany psychiatra Poznań daje dostęp do najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Z ofertami poradni oraz gabinetów psychiatrycznych w Poznaniu można zapoznać się online już teraz.

Jak prowadzone jest leczenie depresji?

Gdy u pacjenta zdiagnozowana została depresja albo inna dolegliwości powodująca pogorszone samopoczucie, dobiera się odpowiednie metody leczenia.

W nasilonych dolegliwościach stosowane są głównie odpowiednie leki przeciwdepresyjne, które dobierane są przez psychiatrę. Niekiedy wymagają one zmiany na inne, gdy ich stosowanie nie przynosi właściwych efektów.

Jednocześnie bardzo często prowadzi się również psychoterapię, która może odbywać się pod okiem psychologa.