Maszyny do drewna – jak działają?

maszyny do drewna

Maszyny do drewna to szeroka grupa produktów. Znajdują się w niej zarówno narzędzia do podstawowej obróbki, jak i sprzęt do dokładnego wykończenia materiału. Jakie obrabiarki do drewna można dostać na rynku stolarskim?

Rodzaje maszyn do drewna

Obróbka drewna ma wiele oblicz. Zanim drewniane produkty trafią do sklepów i domów, muszą przejść sporo etapów przetwarzania. Maszyny do drewna można więc podzielić na kilka grup. Klasyfikacja zależy od przeznaczenia sprzętu oraz efektu, jaki daje użycie danego narzędzia. Każda stolarnia powinna posiadać obrabiarki do drewna takie jak strugarki, pilarki, frezarki, szlifierki czy okleiniarki.

Wszystkie kategorie maszyn posiadają rozbudowane podgrupy produktowe. Przykładowo wśród strugarek wyróżnia się przyrządy takie jak wyrównywarka, grubiarka czy obtaczarka służąca do obrabiania drewna w okrągłe pale. Natomiast frezarki, które można wykorzystać do żłobienia drewnianych detali, dzielą się głównie pod względem umiejscowienia wrzecion. Na rynku dostępne są frezarki dolno- i górnowrzecionowe. Te ostatnie stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla amatorów drewnianych robótek.

Czy używanie maszyn do drewna w domu jest bezpieczne?

Używanie profesjonalnych maszyn do drewna wymaga wiedzy na temat ich funkcjonowania. Niemniej jednak korzystanie z obrabiarek to nie tylko domena pracowników stolarni czy tartaków. Wielu amatorskich majsterkowiczów również posługuje się maszynami do cięcia, frezowania czy piłowania drewna.

Wszelkie niezbędne elementy do pracy przy drewnie można znaleźć w sklepach narzędziowych. Niejeden producent maszyn do czyszczenia i gratowania blach również ma je w swojej ofercie. W końcu zapaleni majsterkowicze często parają się obróbką różnego rodzaju materiałów.

Maszyny do drewna mogą być używane w domu, ale tylko w odpowiednich warunkach. Najlepiej jest zorganizować sobie przestrzeń służącą jako warsztat. Dobrze w tym przypadku sprawdzi się garaż. Miejsce pracy powinno być zabezpieczone, ponieważ podczas obróbki może nastąpić odrzut obrabianego materiału. Sam stolarz też musi mieć odzież roboczą, która ochroni go przed latającymi wiórami lub kawałkami drewna.