Fizjoterapeuta – kiedy warto się do niego udać?

cwiczenia

Każdy z nas, niezależnie czy prowadzi aktywny czy siedzący tryb życia, może trafić do fizjoterapeuty. Ból karku, kręgosłupa, barku może skutecznie ograniczyć radość z życia. Nie powinniśmy czekać, aż ból utrudni nam poruszanie się. Chcąc zmniejszyć ryzyko urazów i powikłań w przyszłości, nie wolno odkładać wizyty u fizjoterapeuty.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba, która ukończyła studia medyczne na tym kierunku. To osoba, która poprzez studia i kursy zdobywa wiedzę na temat anatomii, fizjologii, biomechaniki, kinezjologii człowieka. Fizjoterapeuta w Wadowicach za pomocą odpowiednio dobranych zabiegów z zakresu fizjo- i fizykoterapii może przywrócić pacjentowi utraconą funkcję ruchu. Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje maszyny, których działanie pomoże na różne dolegliwości bólowe. To osoba, która poprzez odpowiednio wykonany masaż może zminimalizować odczucia bólowe.

Kto powinien zgłosić się do fizjoterapeuty?

Najprościej mówiąc, pacjentami fizjoterapeuty zostają osoby, które mają problemy z narządem ruchu. Niezależnie czy jest to ból odcinka lędźwiowego podczas schylania, czy są to dolegliwości bólowe nawracające. Prowadząc aktywny tryb życia, wydaje nam się, że nie będziemy musieli odwiedzać fizjoterapeuty. Nawet mimo tego, że trener personalny w Kalwarii pokaże jak prawidłowo dbać o układ ruchu, możemy narazić się na jego uszkodzenie. Pacjenci bagatelizują pierwsze objawy i do lekarza specjalisty udają się, kiedy stan jest zaawansowany.

Do fizjoterapeuty powinny udać się osoby, które mają problemy ze stawami czy z przewlekłymi bólami kręgosłupa, które występują podczas codziennych czynności. Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego, szyjnego czy piersiowego kręgosłupa, to również sygnał, aby odwiedzić fizjoterapeutę. Fizjoterapia ma szeroki zakres działań. Pacjentem może zostać także osoba, odczuwająca ból po urazie – skręcenie, złamaniu czy zwichnięciu.

Fizjoterapia jest metodą leczenia w wielu schorzeniach, między innymi: ortopedycznych i traumatologicznych (uszkodzenia narządu ruchu), pulmonologicznych, reumatologicznych, neurologicznych czy ginekologicznych.