Wazektomia – kto powinien ją wykonać?

wazektomia

Wazektomia, czyli metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn, to zabieg cieszący się niezwykłym powodzeniem w USA. Wykonuje się go także w Polsce. Jest nieinwazyjny, a rekonwalescencja pozwwala szybko powrócić do sprawności seksualnej. Na czym polega zabieg i kto powinien go wykonać?

Wazektomia – co to właściwie jest?

Na czym polega wazektomia? Jest to zabieg podwiązania nasieniowodów, który wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Lekarz za pomocą przystosowanego do tego narzędzia nacina lekko skórę moszny pacjenta, a następnie chwyta nasieniowód. Kolejnym krokiem jest jego przecięcie.

Od momentu wykonania wazektomii plemniki nie dostają się do spermy mężczyzny, więc nie może dojść do zapłodnienia. Zabieg wykonuje androlog, czyli lekarz specjalizujący się w zakresie męskiego układu rozrodczego. Androlodzy przeprowadzają także obrzezanie w Krakowie, Warszawie czy pozostałych dużych polskich miastach, a także sporo innych zabiegów skierowanych do mężczyzn.

Dla kogo jest wazektomia?

Wazektomia to zabieg dla mężczyzn, którzy są pewni swojej decyzji. Warto zaznaczyć, że powinno do tego dojść także za zgodą partnerki. Chodzi przecież o posiadanie potomstwa, a taka decyzja zawsze powinna być wspólna. To dobra opcja dla osób, które świadomie decydują się na bezdzietność.

Wazektomia sprawdzi się także u par, u których występują jakieś przeciwności do stosowania antykoncepcji hormonalnej. To jedna z wyłącznie dwóch możliwości, jakie stoją w tym zakresie przed mężczyznami. Kobiety mają znacznie szerszy wybór co do metod zapobiegania ciąży.

Rekonwalescencja po wazektomii – jak wygląda?

Ze względu na małą inwazyjność i szybkość wykonania zabiegu czas rekonwalescencji jest bardzo krótki. Androlog zaleca zwykle kilka dni odpoczynku bez nadmiernego przemęczania się. Rana jest na tyle mała, że nie ma nawet szwów i bardzo szybko się goi. Do czynności seksualnych można powrócić po upływie około tygodnia.

Wazektomia to rozwiązanie dla wszystkich mężczyzn, którzy chcą mieć pewność co do metody swojej antykoncepcji. To trwały sposób o bardzo wysokiej skuteczności.