Na czym polega chiptuning silnika?

modernizacja silnika

Chiptuning to usługa, która wsród fanów motoryzacji cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Choć mogłoby się wydawać, że zabieg podniesienia mocy najczęściej dokonują właściciele sportowych samochodów, nie brakuje zainteresowania tą usługą u właścicieli typowych miejskich aut, chcących poprawić komfort jazdy i elastyczność pracy silnika. Na czym dokładnie polega chiptuning silnika? Czego można się spodziewać po takiej modyfikacji? Wyjaśniamy w artykule. 

Co to jest chiptuning?

Chiptuning, zwany też mapowaniem lub chipowaniem silnika, to najprościej rzecz ujmując, zabiegi prowadzące do poprawy parametrów samochodu, a dokładniej – zwiększenia mocy i momentu obrotowego. Dokonuje się tego elektronicznie, za pomocą modyfikacji oprogramowania sterownika silnika. Innymi słowy, jest to sposób na wykorzystanie pełnego potencjału silnika, co nie jest dostępne na fabrycznym oprogramowaniu. Wokół chiptuningu aut w ostatnim czasie narosło wiele mitów, stąd niektórzy obawiają się efektów takich zmian. Trzeba jednak podkreślić, że zwiększenie mocy jednostki napędowej wykonane w profesjonalnym zakładzie tuningowym jest całkowicie bezpieczne i nie powoduje „psucia” się silnika.

Jakie są efekty chiptuningu?

Oprócz podwyższenia mocy, po wykonaniu chiptuningu silnika można się spodziewać następujących rezultatów:

  • zmniejszenia zużycia paliwa,
  • poprawy bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy,
  • szybszej reakcji silnika po wciśnięciu pedału gazu.

Zaletą wykonywania usług w naszym warsztacie jest też szybki czas realizacji. Warto również wiedzieć, że chipowanie jest procesem odwracalnym, możliwe jest zatem przywrócenie wszystkich ustawień fabrycznych.

Komu zlecić wykonanie chiptuningu?

Wiele niepochlebnych opinii na temat elektronicznych modyfikacji silnika samochodu jest wynikiem nieprofesjonalnie zrealizowanej usługi. W przypadku złego wykonania chiptuningu i niewłaściwego ustawienia parametrów mapy silnika, może dochodzić do jego przeciążenia lub innych uszkodzeń, takich jak np. pęknięcie korpusu turbosprężarki, a nawet uszkodzenie silnika. Z tego względu modyfikację silnika należy zlecać wyłącznie doświadczonym fachowcom. Nasza firma zajmuje się profesjonalnym podnoszeniem mocy w jednostkach diesla i benzynowych.