Na czym polega dieta bezmleczna?

Dieta bezmleczna wiąże się z całkowitą eliminacją produktów zawierających nawet śladowe ilości krowiego mleka. Z założenia jest ona lecznicza, ale nie oznacza to, że nie korzystają z niej osoby, u których tak zwanej skazy białkowej nie wykryto. Jakie są jej objawy, czego unikać, a co warto dołożyć do codziennego jadłospisu? Podpowiadamy.

Główne założenia diety bezmlecznej – a może catering dietetyczny?

Dieta bezmleczna polega na całkowitej eliminacji z jadłospisu produktów, które zawierają nabiał. Dedykowana jest osobom, które mają alergię na białko mleka krowiego. Jest to dieta lecznicza, jednak nie każdy traktuje ją w takich kategoriach.

Chcesz by dietę ułożyli Ci specjaliści? Odwiedź: diet4u.pl

Stosowanie diety bez nabiału wiąże się z tym, że musimy wprowadzić na nasze talerze produkty, które dostarczą zarówno wapno, jak i wiele innych cennych składników, które są obecne w mlecznych pokarmach. Nie zawsze wiemy jak to zrobić, więc wiele osób korzysta z pomocy cateringu dietetycznego. Warto jest wybierać firmy, które nie tylko oferują dowóz potraw pod określony adres w określonym czasie, a takie, gdzie możemy liczyć na fachową pomoc doradcy żywieniowego. Ten oprócz ułożenia jadłospisu, podpowie czy rzeczywiście musimy go wdrażać w życie, jeśli nie musimy, a jeśli już chcemy, to z czym to się wiąże.

Dieta bezmleczna – dla kogo?

Dieta bezmleczna to inaczej mówiąc po prostu dieta eliminacyjna. Założeniem jest stała lub czasowa eliminacja mleka z jadłospisu, a także wszelkiej maści przetworów oraz produktów, które zawierają nawet jego śladowe ilości, a ponadto serwatkę czy białko mleka, czyli tak zwaną kazeinę. Dietę tego typu powinno się stosować kiedy wykryta zostanie u nas alergia na białko mleka krowiego, czyli skazę białkową. To zwykle dotyczy małych dzieci, nawet niemowląt u których uaktywnia się ona już w 6-7 tygodniu życia. Jakie są objawy? Mogą być skórne (szorstkie policzki, wysypka, sucha skóra), pojawienie się krostek, pękanie płatka ucha czy egzema. Mogą także wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym np. ulewanie, wymioty czy kolki. Niebezpieczeństwo niosą ze sobą te, które występują po stronie układu oddechowego, w tym kaszel, świszczący oddech a także duszność oskrzelowa lub krtaniowa.

Co jeść, a czego nie będąc na diecie bezmlecznej?

Zasady diety bez nabiału są stosunkowo proste: nie jemy produktów zawierających mleko, w tym nawet śladowe ilości. Jeśli wykryto u nas alergię na mleko krowie, warto wyłączyć również z diety te, które mogą zawierać owcze czy krowie, ponieważ często dochodzi do alergii krzyżowych. I tak, trzeba unikać jak ognia m.in.: kefirów, maślanej, jogurtów, zsiadłego mleka, serków homogenizowanych, twarogów, śmietanki, masła, serów, śmietankę, wędlin, kiełbas, parówek, sosów, dań gotowych, ciasta do pizzy czy płatków śniadaniowych. Lista jest długa.

Brak mleka w jadłospisie można zastąpić mlekiem roślinnym, a w przypadku niemowląt – mieszankami mlekozastępczymi. Trzeba także spożywać produkty zawierające wapń, witaminy B1,B2,B12 oraz witaminy A, magnezu, cynku i potasu.

Przeczytaj także: https://kobietaiuroda.pl/dieta-ketogeniczna-z-czym-ja-sie-je/