Rosół jako lek znały już nasze prababcie, podając ten wyjątkowy wywar w trakcie przeziębień i problemów z katarem. Wywar z drobiu znany jest w większości kuchni na całym świecie, niezależnie od kontynentu czy położenia geograficznego. Różnorodność dodatków, takich jak ryż, makaron, ziemniaki czy używanie lokalnych warzyw, nadają mu w każdym miejscu niepowtarzalny smak oraz charakter. Dlaczego jeszcze warto go spożywać? Podpowiadamy.
Naturalny wywar drobiowy a przeziębienie
Wzmianki dotyczące właściwości prozdrowotnych naturalnego wywaru z drobiu znajdują się już w wydanym w 1978 roku magazynie Chest. Opisano w nim, jak picie gorącego bulionu przyspiesza przepływ wydzieliny nosowej. Wpływa również korzystanie na ruch rzęsek błony śluzowej nosa i oskrzeli, dzięki czemu przyspieszone jest oczyszczanie i zwalczanie drobnoustrojów. Obecnie wiadomo, że to właśnie cysteina, która naturalnie występuje w rosole, jest składnikiem, który rozrzedza zalegającą podczas przeziębienia wydzielinę. Naturalny bulion drobiowy jest więc świetnym rozwiązaniem na przeziębienie i inne dolegliwości sezonowe.
Walka z nadciśnieniem – dlaczego warto spożywać wywar z bulionu drobiowego?
Badania wykonane nieco wcześniej wykazały dobroczynny wpływ spożywania rosołu dla osób chorujących na nadciśnienie. Znajdujący się w wywarze kolagen, czyli białko pochodzące z mięsa drobiowego, wpływa na blokowanie procesu zwężania naczyń krwionośnych w wyniku hamowania aktywności jednego z enzymów o nazwie ACE, które powoduje zwiększenie ciśnienia krwi. Najbogatszym źródłem kolagenu są kurze nogi. Naukowy potwierdzili wyniki swoich badań testami na szczurach z nadciśnieniem, u których podawanie mikstury z wyizolowanym kolagenem kurzym znacznie i długotrwale wpłynęło na obniżenie ciśnienia. Gotowy wywar warzywny pomaga zatem w wielu zdrowotnych kwestiach. Podobnie działa na dobre trawienie i utrzymywanie żołądka w dobrej kondycji. Nic więc dziwnego, że rosół jest tak popularny na całym świecie.