Systemy pomocne dla firm – które z nich szczególnie wyróżniamy?

systemy pomocnicze dla firm

Planowanie, zarządzanie, produkcja – z tymi trzema określeniami miał do czynienia każdy, kto kiedykolwiek pracował w większym zakładzie. Nadmiar pracy w koordynowaniu może prowadzić do wytworzenia się nieoczekiwanych błędów, a co za tym idzie do spadku efektywności zarówno swojej, jak i u innych osób zatrudnionych.

Istnieją przedsiębiorstwa oferujące różnego rodzaju oprogramowanie, przydatne przy prowadzeniu firmy. W poniższym wpisie, pod lupę weźmiemy trzy ich odmiany, a dokładniej APS, ERP i MES. Sprawdzimy, czym się od siebie różnią oraz wskażemy podstawowe ich funkcje.

System ERP

Enterprise Resource Planning czyli w wolnym tłumaczeniu Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa to informatyczne oprogramowanie służące do zarządzania firmą i podejmowania kluczowych działań dotyczących jej funkcjonowania. System składa się z połączonych ze sobą, poszczególnych modułów, do których dostęp mają jedynie osoby uprzywilejowane. Usprawnia to w znaczny sposób komunikację i szybkość w podejmowaniu decyzji.

Systemy ERP oferują także możliwość pełnego zarządzania finansami. Niemal wszystkie dane firmy są na nich skumulowane, przez co możemy być pewni, że nie wykonujemy operacji na suchych informacjach. Poszczególne moduły, takie jak finanse, księgowość, planowanie produkcji czy magazynowanie są przeznaczone wyłącznie dla osób odpowiadających za dany obszar pracy. Każdy moduł jest wdrażany indywidualnie, zależnie od zapotrzebowania klienta.

System APS

Obejmującym znacznie mniej działań, ale za to w pełni skupiającym się na jednym obszarze pracy narzędziem jest system do planowania produkcji APS. Jedna z firm, a mianowicie Quantum Qguar posiada swoje autorskie oprogramowanie tego typu w swojej ofercie.

Oprogramowanie dla automatycznego planowania – fraza ta brzmi całkiem zachęcająco. W końcu, planowanie jest jednym z gorszych etapów całej pracy. Nigdy nie jesteśmy w stanie do końca stwierdzić, ile czasu zajmie nam dana czynność oraz czy nic po drodze nie stanie nam na przeszkodzie. Program opierając się na sztucznej inteligencji, określa nam wstępny czas, który będziemy musieli poświęcić na daną czynność. Pomaga nam to zaplanować pracę tak, aby zwiększyć wydajność w sposób maksymalny, bez zwiększania kosztów i czasu wykonywania obowiązków. Uwzględnia poszczególne przerwy u pracowników i zapewnia możliwość edycji w razie niepowodzeń.

System MES

W tym przypadku, po przetłumaczeniu skrótu z języka angielskiego na polski wychodzi, że mamy do czynienia z systemem zarządzania produkcją. Jak widać, wszystkie te nazwy nieco się zazębiają i niekiedy posiadają podobne funkcje. Przedsiębiorstwo Quantum Qguar zajmuje się również tworzeniem i wdrażaniem systemów MES. Co więcej, oprogramowania MES i APS od tej firmy, doskonale ze sobą współpracują. W podobny sposób jest w stanie kolaborować również z ERP. Głównymi funkcjami, oferowanymi przez system zarządzania produkcją jest kontrola i nadzorowanie aktualnie odbywających się operacji, ustalanie kolejności wykonywanych prac czy automatyczne zarządzanie dokumentacją.